Стандард

патување

БИЗЛАЈФ

Презентиран документот за патување: Брисел откри 3 услови за слободно движење во рамките на ЕУ

Влатко Зорба
Денес Европската комисија го претстави „Дигиталниот зелен сертификат“, кој ќе им овозможи на граѓаните да докажат дека не се заразени со коронавирусот и дека не...
БИЗЛАЈФ

Кина воведува сертификати за вакцинација за прекугранично патување

Влатко Зорба
Кина воведе дигитални сертификати за вакцинација против Ковид-19 за своите граѓани кои имаат намера да патуваат преку граница, приклучувајќи им се на другите држави кои...
БИЗЛАЈФ

Третина од светските дестинации затворени за странски туристи

Влатко Зорба
Една третина од светските туристички дестинации во моментов се целосно затворени за меѓународни пристигнувања, бидејќи појавата на нови варијанти на вирусот Ковид-19 ги ​​натера многу...
БИЗЛАЈФ

Израел и Грција се договорија за слободно патување на вакцинираните туристи

Влатко Зорба
Израел и Грција во понеделникот се согласија дека нивните граѓани кои примиле вакцина за коронавирус ќе можат слободно да патуваат во двете земји. „Треба да...
БИЗЛАЈФ

Данска планира да воведе „корона-пасош“: „Ова е светлото на крајот од тунелот“

Влатко Зорба
Данска денеска објави дека планира да развие дигитален пасош поврзан со коронавирусот што ќе овозможи патување во странство и отворање на општеството. Пасошот ќе им...
БИЗЛАЈФ

СЗО не ги советува државите да го условуваат патувањето со вакцинација

Влатко Зорба
Вонредниот одбор на Светската здравствена организација (СЗО) во петокот ги советуваше државите да не ги условуваат меѓународните патувања со докази за вакцинација или имунитет. Комитетот...
КОМПАНИИ

Виз ер: Во наредните 11 месеци нема никакви промени во начинот на патување кон и од Велика Британија

msp-admin
Во наредните 11 месеци ќе нема никакви промени во начинот на кој ќе се патува со авион кон и од Велика Британија и покрај тоа...