Таг : ЕУ

Политика

Димитров: Или ќе ја донесеме ЕУ дома или сите ќе ни отидат во ЕУ

Влатко Зорба
Граѓанска трибина на коалицијата „Можеме“ вечерва се одржа во тетовско Јегуновце на која пред жителите се обратија носителот на листа во ИЕ 1, Никола Димитров...
Политика

Силјановска: Нема да го доживеам влезот во Европската Унија

Влатко Зорба
Гордана Силјановска Давкова, носител на кандидатската листa за пратеници во Изборната Единица 1 на коалицијата „Обнова на Македонија“ предводена од ВМРО-ДПМНЕ вечерва со својот противкандидат...
ЕУ

Лајчак: Дијалогот меѓу Србија и Косово вратен на прав пат по 20 месеци

Влатко Зорба
После видео-средбата со претседателот на Србија, Александар Вучиќ и со премиерот на Косово, Авдулах Хоти, специјалниот претставник на Европската унија за дијалог меѓу Србија и...
ЕУ

Борел: За нормализирање на односите меѓу Белград и Приштина потребна е политичка храброст од дете страни

Влатко Зорба
Високиот претставник на ЕУ, Жосеп Борел изјави денеска дека целта на Унијата е да продолжи со сериозна и интензивна работа за нормализирање на односите меѓу...
ЕУ

ЕБОР и ЕУ: 70 милиони евра за мали и средни претпријатија од Западен Балкан

Stefanija Kuzmanovska
Европската банка за обнова и развој (ЕБРД) и ЕУ ќе ја зголемат својата поддршка на малите и средни претпријатија (МСП) од Западен Балкан со обезбедување...
Политика

Меркел: Отворање на првите поглавја од преговорите со Скопје и Тирана оваа година

Германската канцеларка Ангела Меркел денеска ги презентираше приоритетите на претседателството на нејзината земја со ЕУ во наредните шест месеци, споменувајќи ги само преговорите со Северна...
МАКЕДОНИЈА

Пендаровски – Холштајн: Германија беше и ќе остане доверлив партнер Северна Македонија

Германија беше и ќе остане доверлив партнер Северна Македонија и ќе продолжи да ја поддржува со сите расположливи сили, истакна новата германска амбасадорка во Скопје,...
МАКЕДОНИЈА

Димитров: Крајната цел – општество во служба на граѓанинот со еднакви можности, без дискриминација

Иако оценките за нашите перформанси во однос на човековите права во последние неколку години одат по нагорна линија, останува многу работа за постигнување на крајната...
Политика

За нас Македонците, македонскиот јазик е затворено прашање, и дома и во светот, вели Димитров

Министерот за надворешни работи Никола Димитров, на покана на Македонската академија на науките и уметностите, денеска присуствуваше на промоција на четирите капитални изданија за македонскиот...