Таг : ЕУ

Политика

Жбогар го потпиша финансискиот пакет вреден четири милиони евра за итни медицински потреби на С.Македонија

Берта Китинска
Евроамбасадорот Самуел Жбогар денеска го потпиша финансискиот пакет вреден четири милиони евра за итни медицински потреби на Северна Македонија, како одговор на кризата со Ковид-19....
Политика

ЕУ подготвува економски план за развој на Западен Балкан

Берта Китинска
Европската унија подготвува економски план за развој на земјите од Западен Балкан што ќе биде претставен на Самитот ЕУ-Западен Балкан што треба да се одржи...
Политика

Сасоли: ЕУ бара начини како да ги вклучи земјите од Западен Балкан во своите механизми за борба против КОВИД-19

Берта Китинска
Претседателот на Еропскиот Парламент Давид Сасоли во одговор на писмото на претседателите на Парламентите од земјите од Западен Балкан, наведува дека Европската унија веќе бара...
Политика

Вархеји: С. Македонија го потврди своето учество во Заедничкиот договор за набавка

Влатко Зорба
Сите шест партнери на ЕУ од Западен Балкан – Северна Македонија, Албанија, Србија, Босна и Херцеговина, Црна Гора и Косово го потврдија своето учество во...
Политика

Хачинсон: Горди сме што ја имаме С. Македонија како сојузник во НАТО

Влатко Зорба
Горди сме што ја имаме Северна Македонија како полноправна членка на НАТО. Народот на Северна Македонија покажа голема храброст во прифаќањето на оваа политичка одлука,...
Регион

ЕУ мобилизира палет од над 410 милиони евра за Западен Балкан

Stefanija Kuzmanovska
ЕУ мобилизира пакет вреден повеќе од 410 милиони евра прераспределена билатерална финансиска помош за поддршка на Западен Балкан за време на пандемијата од коронавирус, соопшти...
Политика

Ципрас го честиташе членството во НАТО и одлуката за почетокот на преговорите со ЕУ

За одлуката за почеток на пристапни преговори со ЕУ и членството во НАТО, му честитал лидерот на СИРИЗА, Алексис Ципрас, на претседателот на СДСМ Зоран...
ЕУ

Курц: По надминувањето на кризата со коронавирусот, ЕУ ќе се соочи со критичка дискусија и дебата

Влатко Зорба
ЕУ ќе мора да се соочи со „критичка дискусија и дебата“ по надминување на кризата околу епидемијата од коронавирусот, најави Себастијан Курц. „Не може да...
Политика

Жбогар: Процесот на преговарање е инструмент што треба да ја донесе ЕУ во вашата земја

Земјите членки конечно се согласија за почеток на преговори со Северна Македонија. Ова не е само уште една одлука на ЕУ, ова е одлука за...
ВИДЕО/ФОТО МАКЕДОНИЈА

Компас пред седиштето на ВМРО-ДПМНЕ (ФОТО)

Влатко Зорба
Нова герила акција, овој пат пред седиштето на ВМРО-ДПМНЕ. Пред „белата палата“ во Центаротна Скопјесе појави Компас на кој стрелките се насочени кон ЕУ и...