Таг : Хан

МАКЕДОНИЈА

Хан за одлуката за С.Македонија: Сите рекоа дека станува збор за огромна грешка со далекусежни последици

Влатко Зорба
Еврокомесарот Јоханес Хан во интервју за „360 Степени“ рече дека не е сигурен дека Северна Македонија и Албанија веќе на 19 ноември се враќаат на дневен...
МАКЕДОНИЈА

Хан: Не ги испочитувавме нашите ветувања, се надевам дека одлуката ќе се ревидира

Ивана Рамаданова
Еврокомесарот за проширување и соседска политика Јоханес Хан уште еднаш изрази жалење што земјите членки на ЕУ не постигнаа консензус во октомври за отпочнување на...
Политика

Хан: Доколку ја следиме линијата на Макрон, перспективата за членство во ЕУ може да стане реалност по 30 години

Влатко Зорба
Еврокомесарот за проширување Јоханес Хан повторно остро го критикуваше негативниот став на Франција и одбивањето на европските лидери да донесат одлука за почеток на пристапните...
Политика

Нуредини се сретна со еврокомесарот Хан

Влатко Зорба
Министерот за животна средина и просторно планирање Насер Нуредини имаше неофицијална средба со еврокомесарот за соседска политика и проширување Јоханес Хан. Како што соопшти Министерството...
Политика

Хан: Одговорноста за недобивање датум е кај ЕУ, не во Северна Македонија и Албанија

Влатко Зорба
Еврокомесарот за проширување, Јоханес Хан, посочи на Твитер дека одговорноста за поразот околу отпочнувањето преговори е кај Европската Унија. -Одговорноста за поразот не е кај...
Политика

Заев на средби со Хан, Сасоли и Туск во Брисел

user3
Премиерот Зоран Заев денеска и утре ќе престојува во работна посета на институциите на Европската Унија во Брисел, соопшти владината прес-служба. Премиерот Заев, заедно со...
Политика

Хан: Ова не е момент со кој ЕУ може да се гордее

Влатко Зорба
Еврокомесарот за проширување Јоханес Хан, откако Советот на министри за општи работи на Европската Унија доцна попладнево заврши без заклучок за отпочнување преговори со Северна...
Политика

Хан на Твитер: Северна Македонија испорача, на ред се земјите-членки

Влатко Зорба
Северна Македонија и Албанија испорачаа, сега е крајно време земјите-членки да го испорачаат своето, објави еврокомесарот за проширување Јоханес Хан на неговиот налог на Твитер....