Стандард

Влатко Зорба

ЕКОНОМИЈА

Бочварски: Инвестициите во патишта се големи проекти, внимаваме да не ни се случуваат репроекитрања, како претходно.

Влатко Зорба
„Битола – Прилеп е често споменуван пат. Најавувам дека таму ќе имаме автопат, но изграден според меѓународни правила и стандарди, таму очекувам забрзани постапки, тоа...
ЕКОНОМИЈА

Макрадули: Потребно е поголемо вложување во квалитетни меѓународни поштенски услуги

Влатко Зорба
Во рамки на Стратегијата за подобрување на услугите и модернизација на работата на АД „Пошта на Северна Македонија“ во текот на оваа недела беа остварени...
БИЗЛАЈФ

Роналдо и Меси одбиле по 6 милиони евра годишно за да ја промовираат Саудиска Арабија

Влатко Зорба
Роналдо и Меси ги отфрлија саудиските милиони, не сакаат да промовираат земја што има лоша репутација Пред извесно време, Кристијано Роналдо и Лионел Меси ги...
БИЗЛАЈФ

Словенија: 100.000 литри пиво со поминат рок

Влатко Зорба
Поради епидемијата на коронавирус, словенечките пиварници имаат најмалку 100.000 литри пиво со поминат рок на пазарот. Ова го објави Здружението на словенечки пивари и ја...
ЕКОНОМИЈА

Деспотовски: Компаниите во ТИР зоните имаат раст на вработеноста и во време на криза

Влатко Зорба
Поттикнување на нови инвестиции и како да се стимулира растот на платите, беа во фокусот на разговорите на директорот на Дирекција за технолошко развојни зони...
ЕКОНОМИЈА

АСОМ: Растојанието од 500 метри на нашите деловни објекти од училиштата значи гасење на цела индустриска гранка

Влатко Зорба
По објавата на Единствениот национален електронски регистер на прописи (ЕНЕР) за почеток на процесот за подготовка на закон за измена и дополнување на Законот за...
ЕКОНОМИЈА

„Групер“ прослави 10 години од постоење

Влатко Зорба
Најпознатиот е-трговец во земјава, „Групер“ прослави 10 години од своето постоење. „10 години тимска работа, предизвици, солуции, ups and downs, емоции, пасија, е-трговија, ролеркостер… “,...
БИЗЛАЈФ

Глобалните приходи од туризам оваа година може да пораснат за 50 проценти

Влатко Зорба
И покрај пандемиската криза и големиот пад на туризмот во 2020 година и продолжувањето на негативните трендови на почетокот на 2021 година, глобалните туристички аналитичари...
ЕКОНОМИЈА

Ќе се таргетираат потрошувачите на кои финансиски ќе им се помогне да ги подмират сметките за електрична и топлинска енергија

Влатко Зорба
Стартува дефинирањетона принципите врз основа на кои ќе се прошири постојната листата на ранливи потрошувачи со цел да се намали енергетската сиромаштија. Регулаторната комисија за...
error: Превземањето на содржина без дозвола од авторот е дело казниво со закон!!!