Автор : Влатко Зорба

Политика

Ребаланс на буџет: „Со гласање не му помагате на Заев и на власта, туку на граѓаните“

Влатко Зорба
Собранието ја заврши денешната расправа по Дополнетиот предлог за изменување и дополнување на државниот Буџет за 2020 година, односно вториот ребаланс за годинава, кој според...
Политика

Мицкоски: Никаков одговор од официјалните власти за изјавата на Захариева

Влатко Зорба
„Поминаа десетина часа од последната изјава на Захариева. Никаков одговор од официјалните власти од Македонија, дел од медиумите дури пренесоа дека за да одиме напред...
МАКЕДОНИЈА

Активни случаи: Аеродром 788, Карпош 682, Гази Баба 671

Влатко Зорба
Во последните 24 часа се направени 3294 тестирања, а регистрирани се 1085 нови случаи на ковид-19, починале 12 лица, а оздравеле 283 лица, соопшти вечерва...
МАКЕДОНИЈА

Регистрирани 1.085 нови случаи на Ковид-19, починаа 12 лица

Влатко Зорба
Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 3294 тестирања, а регистрирани се 1085 нови случаи на ковид-19 во: Скопје-447, Куманово-69, Дебар-9,...
Политика

Костадинов: Ново амбулантно возило за струмичката болница до крајот на декември

Влатко Зорба
„Во оваа пандемија, клучот е да бидеме одговорни и во интерес на граѓаните да делуваме со ладни глави. Го разбирам притисокот кај здравствените работници. Во...
Регион

Илјадници верници се простуваат од Амфилохије (ВИДЕО)

Влатко Зорба
Остатоците од митрополитот црногорско-приморски Амфилохије беа пренесени денес од Цетиње во црквата Христово воскресение во Подгорица, каде утре ќе биде погребан. Голем број верници се...
Политика

Гогов: Поради негативните коментари, упатувам апел да не се донира за амбулантно возило

Влатко Зорба
„После сите негативни коментари, го повлекувам статусот и упатувам апел да не се донира“, сподел директорот на струмичката болница, Наќе Гогов, кој претходно преку Фејсбук...
Хроника

Приведен 28-годишен маж во Чаир по распишана потерница

Влатко Зорба
Полициски службеници денеска приведоа едно лице од Чаир по распишана потерница, соопшти МВР. – Во 14 часот денеска полициски службеници од Секторот за меѓународна соработка-...
Вести

Нападите во Франција продолжуваат: Пукано кон грчки православен свештеник

Влатко Зорба
Непознато лице пукало кон грчки православен свештеник во Лион, Франција, пренесува „РТ“. Медиумите јавуваат дека напаѓачот побегнал по пукањето. Во тек е потрага по напаѓачот....