СТАНДАРД life

Бафет

КОМПАНИИ

Бафет ја напушти фондацијата „Бил и Мелинда Гејтс“

Влатко Зорба
Финансиерот Ворен Бафет поднесе оставка од функцијата комесар на фондацијата „Бил и Мелинда Гејтс“. Позицијата на Бафет во одборот беше одличен ПР за фондацијата. Бафет...
КРИПТОВАЛУТИ

Десната рака на Ворен Бафет: „Биткоинот е одвратен“

Влатко Зорба
Чарли Мангер, десната рака на милијардерот Ворен Бафет во мултинационалната компанија „Беркшир Хатвеј“, во саботата остро го критикуваше биткоинот нарекувајќи ја криптовалутата „одвратна“ и „спротивна...
КОМПАНИИ

Бафет: Високата инфлација е веќе реалност

Легендарниот инвеститор Ворен Бафет предупреди дека доаѓа сериозна инфлација што ќе влијае на закрепнувањето на американската економија. „Гледаме значителна инфлација“, рече Бафет на годишното собрание...
КОМПАНИИ

Бафет ги советува Американците што треба да направат со чековите од 1.400 долари

Влатко Зорба
Не е изненадувачки што славниот инвеститор Ворен Бафет нема да добие чек од 1.400 долари од американската влада, бидејќи неговото богатство неодамна надмина 100 милијарди...
КОМПАНИИ

За него нема пензија: Неуморниот Бафет верува во овие 3 начини за напредување во кариерата

Влатко Зорба
Позната е тезата на Ворен Бафет, американски инвеститор, дека секој треба да вложува најмногу во себе, во своето знаење и талент. Сепак, не секој го...
КОМПАНИИ

Бафет сè уште цврсто верува во американскиот сон

Влатко Зорба
Пророкот од Омаха, Ворен Бафет, денес го објави своето традиционално писмо до акционерите во кое јасно наведува – никогаш не се обложувајте против САД. Ворен...
КОМПАНИИ

Акциите на Apple паѓаат по информациите откриени од Ворен Бафет

Влатко Зорба
Минатата недела акциите на Apple паднаа за четири проценти. Случајно или не, тој пад се совпадна со информациите откриени од Ворен Бафет. Имено, неговата компанија...
КОМПАНИИ

Бафет: Кук го нема дизајнерскиот гениј на Џобс, но има исклучително знаење

Влатко Зорба
Легендарниот инвеститор Ворен Бафет во интервју за Блумберг ги пофали дипломатските вештини на директорот на „Епл“, Тим Кук и длабокото познавање на глобалните ланци на...
КОМПАНИИ

Бафет: Купувајте злато, не Биткоин

Влатко Зорба
Ворен Бафет го шокираше светот кога неговиот „Беркшир Хатавеј“ откри дека има огромен удел во канадската компанија за експлоатација на злато „Барик Голд“. Бафет има...