Стандард

Бафет

КОМПАНИИ

Акциите на Apple паѓаат по информациите откриени од Ворен Бафет

Влатко Зорба
Минатата недела акциите на Apple паднаа за четири проценти. Случајно или не, тој пад се совпадна со информациите откриени од Ворен Бафет. Имено, неговата компанија...
КОМПАНИИ

Бафет: Кук го нема дизајнерскиот гениј на Џобс, но има исклучително знаење

Влатко Зорба
Легендарниот инвеститор Ворен Бафет во интервју за Блумберг ги пофали дипломатските вештини на директорот на „Епл“, Тим Кук и длабокото познавање на глобалните ланци на...
КОМПАНИИ

Бафет: Купувајте злато, не Биткоин

Влатко Зорба
Ворен Бафет го шокираше светот кога неговиот „Беркшир Хатавеј“ откри дека има огромен удел во канадската компанија за експлоатација на злато „Барик Голд“. Бафет има...
КРИПТОВАЛУТИ

„Биткоинот нема вредност, тоа е безвредна илузија“: 10 цитати на Бафет за популарната паричка

Влатко Зорба
Ворен Бафет (89), познат инвеститор и шеф на „Беркшир Хатавеј“, со години е еден од најгласните критичари на биткоинот, нарекувајќи го безвреден и ризичен. Фановите...
КОМПАНИИ

„Berkshire“ испрати тешка година, но 2021-ва може да донесе нови можности за Бафет

Влатко Зорба
„Berkshire Hathaway“ испрати разочарувачка 2020 година, но изгледите за 2021 година изгледаат подобро, пишува „Barron’s“. И покрај превирањата на пазарот во март и април, Бафет...
КОМПАНИИ

Бафет има 90 години и 85 милијарди долари во џеб: Овие 4 книги радикално му го смениле животот

msp-admin
Инвестициите никогаш не запираат, дури и кога има кризни години, прашање е само кои средства како котираат во даден момент. Грешки прават дури и најдобрите,...
КОМПАНИИ

96-годишен МИЛИЈАРДЕР ја открива ТАЈНАТА за долг и среќен живот

msp-admin
Потпретседателот на „Беркшир Хатавеј“, Чарли Манџер (96) е најпознат како долгогодишен човек од доверба на инвестициската легенда, Ворен Бафет, чие богатство се проценува на 1,7...
КОМПАНИИ

Бафет инвестира во фармацевтската индустрија, пренесе дел од капиталот од ИТ секторот

msp-admin
Компанијата Berkshire Hathaway на американскиот бизнисмен Ворен Бафет потврди дека продала дел од акциите во „Епл“, а истовремено купила удели во фармацевтските гиганти „Фајзер“, „АбВи“...
error: Превземањето на содржина без дозвола од авторот е дело казниво со закон!!!