СТАНДАРД life

Злато

КОМПАНИИ

Велика Британија останува најголем купувач на руско злато

Податоците на Руската федерална царинска управа покажуваат дека извозот на руско злато скокнал за 220% на годишно ниво на 26,5 тони во март, достигнувајќи вредност...
КОМПАНИИ

Русија продолжува да ги зголемува своите златни и девизни резерви

Влатко Зорба
Според последните податоци на Централната банка на Русија (ЦБР), девизните резерви на земјата изнесуваат 583,7 милијарди долари во средината на април и се зголемија за...
КРИПТОВАЛУТИ

Биткоин го ИСТИСНУВА златото: Зајакнуваат и другите криптовалути

Влатко Зорба
Пазарот на криптовалути донесе многу возбудувања минатата недела. Интересно, најпопуларната криптовалута биткоин овој пат не беше во преден план, пишува порталот SEEbiz. XRP блескаше на...
ЕКОНОМИЈА

Северна Македонија има 6,8 тони резерви на злато, Србија лидер во регионот

Влатко Зорба
Податоците од Светскиот совет за злато, најточна база на податоци за резервите по држави, покажуваат дека Северна Македонија е само зад Србија во Регионот во...
КРИПТОВАЛУТИ

Пауел: Криптовалутите остануваат нестабилни чувари на средства

Влатко Зорба
Претседателот на ФЕД, Џером Пауел, рече дека криптовалутите остануваат нестабилни чувари на средства и дека централната банка не брза да воведе конкуренти. „Тие се многу...
АНАЛИЗИ

Зошто криптовалутите и златото немаат „вистинска вредност“?

Влатко Зорба
Една од главните пречки за широко распространето прифаќање на биткоин е дека, иако просечен човек е релативно отворен кон идејата дека фиат парите не се...
КОМПАНИИ

Цената на златото во 2021 година ќе доживее голем раст

Влатко Зорба
Инвестициското злато минатата година повторно се најде во центарот на вниманието на финансискиот свет. Појавата на пандемија предизвикана од новиот коронавирус донесе голема нестабилност во...
КРИПТОВАЛУТИ

Питер Шиф зборува повеќе за Биткоин, отколку за златото

Влатко Зорба
Питер Шиф, кој поради неговите ставови за Биткоин се смета за еден од најголемите инфлуенсери во криптосферата (едноставно затоа што толку многу коментатори се собираат...