СТАНДАРД life
КОМПАНИИ

Цената на златото во 2021 година ќе доживее голем раст

Инвестициското злато минатата година повторно се најде во центарот на вниманието на финансискиот свет.

Појавата на пандемија предизвикана од новиот коронавирус донесе голема нестабилност во финансискиот свет, а историјата покажа дека златото е една од најпрофитабилните инвестиции во такви, нестабилни времиња.

Добар пример е изминатата финансиска криза, која предизвика поскапување на цената на златото за цели 200% во периодот од 2007 до 2011 година.

Оправдано пумпање пари

Навистина, историјата започна да се повторува минатата година, па појавата на нова криза ја крена цената на една унца жолт благороден метал на историски врв од скоро 2.100 американски долари.

Цената оттогаш доживеа благ пад и моментално се движи околу 1.750 долари за унца, што сепак е релативно високо во споредба со претходните години.

Аналитичари на London Bullion Market Association (LBMA), здружение на трговци на лондонскиот пазар на благородни метали, кое учествува со околу 70% во светската трговија со злато, секоја година имаат своевидна конкуренција во предвидување на движењата на цената на златото следната година.

Кога ќе ги земеме предвидувањата на 32-те експерти кои учествуваат во анализата и нивниот просек, консолидираната прогноза за просечната цена на златото во 2021 година е 1.974 американски долари за унца. За споредба, просечната цена на една унца злато во 2020 година, најпрофитабилната година за инвеститорите во злато за долго време, беше 1.770 долари.

Причините за ваквите прогнози на аналитичарите од LBMA се истите причини што доведоа до голем раст на цената на златото минатата година. Главната причина е новата монетарна, но и фискална политика во САД, која има за цел да го стимулира растот на економијата што се колеба по секоја цена.

Дури 40% од сите американски долари во оптек се создадени во последните 12 месеци како директен резултат на експанзионистичката политика што ја спроведуваат Федералните резерви.

Иако поборниците на современата монетарна теорија ова пумпање пари го оправдуваат како оправдана реакција на шокот предизвикан од корона-кризата, сè повеќе луѓе сметаат дека слабеењето на доларот и инфлацијата се неизбежни последици од таквата политика.

Еден таков критичар е Мајкл Бари, хеџ-фонд менаџер кој се прослави во филмот „The Big Short“, кој покажува како правилно ја предвидел кризата во 2008 година и колапсот на пазарот на недвижнини во САД кога никој друг не го очекувал тоа.

Оваа година, Бари е особено песимист, па на својот профил на Твитер напиша дека очекува хиперинфлација слична на онаа во Вајмарска Германија пред сто години. Доколку се покажат барем делумно точни ваквите предвидувања, тоа ќе обезбеди ветер во цената на златото што може да ги сруши и минатогодишните рекорди.

Вакцината донесе оптимизам

Поради гореспоменатиот страв од инфлација, но и историски ниските каматни стапки на заштедите, се повеќе инвеститори и штедачи сакаат да ја осигураат вредноста на нивните средства преку инвестирање во форми на средства кои се повеќе или помалку отпорни на негативни економски појави.

Оние кои се повеќе склони кон ризик неодамна се свртеа кон крипто-валути, од кои најпопуларен е Биткоин, чија цена неодамна достигна историски врв, додека побогатите често се одлучуваат за недвижен имот што традиционално се смета за паметна долгорочна инвестиција.

Како и да е, инвестициското злато останува прв избор на такви инвеститори, не само поради очекуваното зголемување на цената, туку и поради неоданочувањето, ликвидноста и безбедноста што ги обезбедува.

Цената на златото падна малку во последните неколку месеци како резултат на зголемениот оптимизам поради доаѓањето на вакцините и бавното враќање на производството и управувањето како во пред-пандемијата, што предизвика зголемување на цената на индустриските метали како бакарот и алуминиумот. Сепак, монетарните фактори што ги натераа аналитичарите да најават пораст на цената на златото не исчезнаа, па затоа не е изненадување што побарувачката за физичко злато сè уште расте.

Светскиот совет за злато издаде извештај кој покажува дека побарувачката за златни прачки и златници во САД во 2020 година ја надминала побарувачката во 2019 година за дури 250%, а податоците до денес од 2021 година покажуваат дека овој тренд продолжува и оваа година.

Поврзани вести

Бектеши ја поддржа одлуката за пролонгирање на прогресивното оданочување

msp-admin

H&M ги шпионирал вработените?

msp-admin

Работа од дома на Малдиви? Колегите би ви завидувале, а цената е „вистинска ситница“

msp-admin