Стандард

раст

КРИПТОВАЛУТИ

Аналитичар на „Блумберг“: Биткоин оди на 100.000 долари до крајот на месецот

Влатко Зорба
Аналитичарот на Блумберг, Мајк МекГлоун, денес смело предвиде дека биткоинот ќе се искачи на 100.000 долари до крајот на месецот. МекГлоун инаку беше еден од...
КОМПАНИИ

Економијата на Ирска расте побрзо од кинеската

Влатко Зорба
Додека повеќето економии во богатиот свет беа погодени минатата година, Ирска расте, пишува The Wall Street Journal. Зад овој успех стојат просперитетни фармацевтски и технолошки...
ЕКОНОМИЈА

Извештај за февруари: Раст на прометот и вкупниот број на трансакции на Македонска берза

Влатко Зорба
Прометот остварен на Македонска берза во февруари достигна вредност од 1.390.563.281 денари, што претставува пораст од 170,48% во однос на јануари, покажува Месечниот статистички билтен...
КРИПТОВАЛУТИ

Топ 10 криптовалути според растот во 2021 година (инфографик)

Влатко Зорба
Крипто-валутите се однесуваат како акции. Купувате по една цена, продавате по друга, а разликата во цената е профит. Користејќи Yahoo Finance, податоците за топ 10...
КРИПТОВАЛУТИ

Врвен аналитичар предвидува скок на цените на овие две криптовалути

Влатко Зорба
Популарен трговец со крипто-средства и аналитичар именува два алткоини за кои тој вели дека имаат најголем потенцијал за движење нагоре, додека закрепнува пазарот. Аналитичарот, познат...
ЕКОНОМИЈА

ДЗС: Стапката на раст на БДП за четвртото тримесечје од 2020 година е -0.7 %

Влатко Зорба
Според проценетите податоци на Државниот завод за статистика, стапката на раст на бруто-домашниот производ (БДП) за четвртото тримесечје од 2020 година е -0.7 %. Во...
КОМПАНИИ

Економското закрепнување ја зголемува побарувачката за „црно злато“

Влатко Зорба
Цените на нафтата на светските берзи пораснаа минатата недела, па тие забележаа скок од околу 20% во февруари, бидејќи инвеститорите се надеваат дека ќе го...
ЕКОНОМИЈА

Бесими: И да се пролонгира пандемијата, годината ќе ја завршиме со раст

Влатко Зорба
По првото тримесечје од 2021 ќе почнат да слабеат ефектите од здравствената криза и соодветно на тоа ќе почне да се враќа довербата на инвеститорите,...
error: Превземањето на содржина без дозвола од авторот е дело казниво со закон!!!