Таг : раст

ЕКОНОМИЈА

Ангеловска: Растот на БДП е добар сигнал дека економијата е на добар пат

Берта Китинска
Растот на БДП од 3,4 проценти во последниот квартал лани и вкупниот раст за целата година од 3,6 проценти, ја надминува проектирата стапка од 3,5...
ЕКОНОМИЈА

БДП во последниот квартал лани со раст од 3.4 отсто

Влатко Зорба
Стапката на раст на бруто-домашниот производ (БДП) за четвртото тримесечје од 2019 година е 3.4 отсто, покажуваат податоците на Државниот завод за статистика. Во четвртото...
Регион

Србија со раст на БДП од 6,1% во четвртиот квартал, ја надмина и Кина

Влатко Зорба
Србија не доживеала толку брз раст од почетокот на финансиската криза, што го става нашиот северен сосед до земјите, со најбрзо темпо на раст на...
Компании и пазар

Загубите од криминал со криптовалути растат

Влатко Зорба
Загубите од криминал со криптовалути значително се зголемија минатата година на 4,52 милијарди долари. Ова е скоро 160% повеќе во однос на 2018 година, кога...
МАГАЗИН Стил

Шампон за побрз раст на косата

Елена Даскалова
Не е залудно што кажале дека лекот навистина е пет пари, ако знаете каде да го купите. Па, така и со овој ефикасен шампон против...
ЕКОНОМИЈА

Економскиот раст во С. Македонија ќе забрза во 2020 година

Влатко Зорба
Eкономијата влезе во период на солиден раст кој се очекува годинава да забрза, додека реформите со цел справување со неформалниот сектор ќе помогнат во подобрување...
Политика

СДСМ: Политиките за раст на платите во сите сектори даваат видливи резултати

Влатко Зорба
„Политиките на СДСМ за раст на платите во сите сектори даваат реални, видливи резултати. Преку постојаниот раст на минималната плата на реални економски основи, се...
ЕКОНОМИЈА

Раст на кредитите и депозитите во декември минатата година

Stefanija Kuzmanovska
Раст и кај депозитите и кај кредитите е забележан во декември минатата година. Според објавените податоци на Народната банка на месечна основа депозитите бележат раст...
Компании и пазар

Расте глобалниот пазар за користени паметни телефони

Влатко Зорба
Секундарниот пазар на паметни телефони се очекува да расте стабилно во текот на следните неколку години, според прогнозите на ИДЦ за периодот 2019-2023 година. Потрошувачите...
Анализи

Зошто Источна Европа не се плаши од забавувањето на економијата во еврозоната?

Влатко Зорба
Земјите од Источна Европа не се загрижени дека ќе се намали економскиот раст на нивните најголеми трговски партнери, пишува „Блумберг“. Благодарение на зголемувањето на платите,...