Таг : коронавирус

МАКЕДОНИЈА

Јовановска: Трудниците да не ја извртуваат вистината, да не лажат и да не ги прикриваат фактите

Берта Китинска
Директорката на Гинеколошко акушерската клиника во Скопје Викторија Јовановска денеска изјави дека родилката со коронавирус е во добра здравствена состојба и е хоспитализирана на Инфективната...
АНАЛИЗИ

Како Европа имаше „сè под контрола“?

Stefanija Kuzmanovska
Едвај еден месец пред Европа да биде погодена од недостаток на маски, респиратори и комплети за тестирање, владите му рекоа на Брисел дека нивните здравствени...
МАКЕДОНИЈА

Докторка од тетовска болница: Кога ќе се навратиме на минатото, ќе се чувствуваме задоволство за добиената „борба“ против короната

Берта Китинска
Освен јаката арома на средствата за дезинфекција, во болничките простории во последно време се чувствува и стравот, „аромата“ на одговорност која ние како лекари ја...
АНАЛИЗИ

Oд епидемијата на коронавирус во Кина до светска криза требаше месец дена

Stefanija Kuzmanovska
Пред нешто повеќе од еден месец, во светот биле активни околу 92.000 случаи на коронавирус, според универзитетот Џонс Хопкинс. Од тој број, нешто повеќе од...
МАКЕДОНИЈА

Телефонска психолошка поддршка и за трудниците и родилките, и за лицата со нарушен слух, говор и глас

Берта Китинска
Министерството за здравство информира дека во соработка со Клиниката за психијатрија отворени се уште 3 нови телефонски броеви за психолошка поддршка за трудниците и родилките,...
МАГАЗИН

Опра Винфри донира 10 милиони долари за борба против коронавирусот

Stefanija Kuzmanovska
Опра Винфри најави дека ќе донира 10 милиони долари за борба против коронавирусот, како и да помогне во доставување храна на најранливите Американци, пренесува Танјуг....
МАКЕДОНИЈА

Коронавирусот ја покажа хуманата страна: Граѓаните оставаат кеси со производи, се делат оброци…(ФОТО)

Берта Китинска
На социјалните мрежи секојдневно се објавуваат фотографии од хуманите луѓе кои ја нудат својата помош за време на епидемијата која ја зафати и нашата земја....
Политика

Сасоли: ЕУ бара начини како да ги вклучи земјите од Западен Балкан во своите механизми за борба против КОВИД-19

Берта Китинска
Претседателот на Еропскиот Парламент Давид Сасоли во одговор на писмото на претседателите на Парламентите од земјите од Западен Балкан, наведува дека Европската унија веќе бара...
МАКЕДОНИЈА

Како властите се грижат за скопските бездомници во време на пандемија од коронавирус?

Stefanija Kuzmanovska
Во време на пандемија на коронавирусот, надлежните во државава постојано ги повторуваат и апелираат да ги почитуваме мерките пропишани за стопирање на ширењето на заразата,...
МАКЕДОНИЈА

Негативен е резултатот за коронавирусот на бебето чија мајка е позитивна

Влатко Зорба
Негативен е резултатот на бебето родено на 30 март од мајка која беше позитивна на коронавирусот, соопшти попладнево Министерството за здравство. Пациентката позитивна на вирусот...