Таг : коронавирус

Вести

Повеќе од 25 милиони луѓе ширум светот се излечиле од коронавирусот

Влатко Зорба
Повеќе од 25 милиони луѓе се опоравиле од ефектите на коронавирусот во светот, покажуваат податоците на страницата „Worldometers“. Според веб-страницата, од почетокот на пандемијата излечени...
Вести

Повеќе од 60 милиони Индијци би можеле да бидат заразени со корона

Влатко Зорба
Повеќе од 60 милиони Индијци, или десет пати повеќе од официјалните податоци, би можеле да бидат заразени со коронавирус, објавија денес индиските власти, повикувајќи се...
Вести

СЗО: Тажен биланс, многу жртви претрпеа ужасно тешка смрт

Влатко Зорба
Светската здравствена организација (СЗО) денес објави дека милионските смртни случаи од Ковид-19 се многу „тажен биланс“. Многу жртви претрпеа ужасно тешка смрт во услови на...
Фудбал

Корона во италијанскиот фудбал, заразени 11 играчи

Влатко Зорба
Вкупно 11 фудбалери од Џенова и тројца членови на тимот биле заразени со коронавирус, објавија италијанските медиуми. Како што се наведува, од заразените фудбалери, можеби...
Вести

Сè што треба да знаете за брзите тестови на коронавирус кои ќе пристигнат наскоро

Влатко Зорба
Брзи дијагностички тестови за коронавирусот, коишто покажуваат резултати за 15 до 30 минути, ќе бидат пуштени во употреба низ светот. Светската здравствена организација (СЗО) вчера...
СВЕТ

Во светот бројот на починати од коронавирус надмина еден милион лица

Stefanija Kuzmanovska
Бројот на починати во светот од новиот коронавирус денеска надмина еден милион лица, пробивајќи ја новата психолошка граница во пандемијата што ја уништи глобалната економија,...
Вести

Путин кон Русите: Борбата против короната не е завршена, бидете паметни за да избегнеме мерки

Влатко Зорба
Рускиот претседател Владимир Путин изјави дека борбата против коронавирусот не е завршена, затоа е потребно сите граѓани да бидат многу внимателни и одговорни не само...
МАКЕДОНИЈА

Коронавирусот најбргу се шири во овие три скопски општини

Берта Китинска
Денеска се регистрирани  48 нови случаи на ковид-19 од кои 20 се од Скопје. Активни случаи по општини Скопје денеска (по завршување на епидемиолошките анкети,...
СВЕТ

Меркел: Коронавирусот би можел да погоди 19.200 луѓе на ден, мора да ги утврдиме приоритетите

Stefanija Kuzmanovska
Германската канцеларка Ангела Меркел денеска му порача на раководството на нејзината партија дека коронавирусот би можел да погоди 19.200 луѓе на ден доколку продолжи сегашниот...
МАКЕДОНИЈА

Само еден македонски град е без активни случаи на коронавирусот

Берта Китинска
Во моментов вкупниот бројот на активни на Ковид-19 во земјата изнесува 2323. Кратово е единствениот град во земјава во кој нема активни случаи на Ковид...