Стандард

Грција

БИЗЛАЈФ

Грчкиот премиер оптимист за туристичката сезона

Влатко Зорба
Грчкиот премиер Кирјакос Мицотакис изрази оптимизам за летната туристичка сезона во Грција. Во интервју за телевизијата Скај, Мицотакис објави крај на оваа „авантура“ за два...
КОМПАНИИ

Грчките угостители очајни, бараат помош од владата

Влатко Зорба
Сопствениците на грчки ресторани и кафулиња побараа од владата дополнителна поддршка за зачувување на работните места и егзистенцијата. Причината е што нивниот бизнис е сериозно...
БИЗЛАЈФ

Израел и Грција се договорија за слободно патување на вакцинираните туристи

Влатко Зорба
Израел и Грција во понеделникот се согласија дека нивните граѓани кои примиле вакцина за коронавирус ќе можат слободно да патуваат во двете земји. „Треба да...
БИЗЛАЈФ

Новиот вид на корона нема да ги спречи Британците да летуваат во Грција

Влатко Зорба
Неодамна, филијалата на најбрзорастечката, но и „најзелена“ британска авиокомпанија Wizz Air UK најави воведување на 6 нови нискобуџетни линии во својата мрежа. Планирано е овие...
ЕКОНОМИЈА

Со фалсификат потпис грчката компанија „Интраком“ оштетена за 2 милиони евра!

Влатко Зорба
Во последниот број, неделникот Фокус открива афера која дава сосема нова димензија за причините зошто доцни изградбата на штипската болница. Според документи до кои дошол...
КОМПАНИИ

Пандемијата отвори дупка од 21,7 милијарди евра во грчкиот буџет

Влатко Зорба
Изминатата 2020 година, обележана со пандемија на коронавирус, отвори дупка од 21,7 милијарди евра во грчкиот буџет. Како резултат на блокадата на економијата, првичните планови...
КОМПАНИИ

Грција: Опоравувањето од рецесијата започнува во вториот квартал на 2021 година

Влатко Зорба
Рецесијата, која преовладуваше во грчката економија во текот на 2020 година, ќе продолжи и во првиот квартал на оваа година. Закрепнувањето на бруто домашниот производ...
КОМПАНИИ

Грција пред нова криза: „Локдаунот“ ги чини 3 милијарди евра месечно

Влатко Зорба
Едномесечното заклучување ја чини Грција околу три милијарди евра, изјави портпаролот на грчката влада, Христос Тарандилис, објаснувајќи дека сите одлуки што ќе бидат донесени за...
КОМПАНИИ

Грција шампион во ОИЕ на Балканот во изминатата година

Влатко Зорба
Инвеститорите во Грција побрзаа да добијат лиценци за проекти за обновлива енергија (ОИЕ) во декември 2020 година, според податоците објавени од грчкиот регулатор РАЕ. По...
КОМПАНИИ

Грците повикуваат: Дојдете, преселете го бизнисот кај нас

msp-admin
Грција нуди олеснувања за сите оние кои сакаат да се преселат поради короната – половина од приходите ќе бидат неоданочени. Земјата сака да постигне солидни...
error: Превземањето на содржина без дозвола од авторот е дело казниво со закон!!!