Стандард

Грција

ЕКОНОМИЈА

Битиќи-Кундурос: Економската соработка помеѓу С. Македонија и Грција е традиционално на високо ниво

Заменикот на Претседателот на Владата на Република Северна Македонија задолжен за економски прашања, координација со економските ресори и инвестиции, Фатмир Битиќи, денес оствари средба со...
БИЗЛАЈФ

Грција се надева на добра туристичка сезона

Од 15 мај, сите туристи кои биле вакцинирани против коронавирусот или имаат негативен тест, се повторно добредојдени во Грција. Во борбата против пандемијата, властите сметаат...
БИЗЛАЈФ

НА ЕГЕЈСКО МОРЕ се уште на сила ПОЛИЦИСКИ ЧАС: Грција полека почнува да ги релаксира мерките пред почетокот на сезоната

Влатко Зорба
ГРЦИЈА ги отвори своите граници, но во моментов не се дозволени македонски туристи. Летната сезона започнува на 14 мај, а епидемиолошките мерки, кои се однесуваат...
ЕКОНОМИЈА

Во првата половина од мај ќе биде потпишан финалниот договор за започнување со изградба за гасоводниот интерконектор со Грција

Влатко Зорба
Во првата половина на мај делегација предводена од претседателот на Владата Зоран Заев, во која ќе биде и министерот за економија Крешник Бектеши, ќе бидат...
БИЗЛАЈФ

Први острови во Грција без корона: „Резервациите се зголемуваат“

Влатко Зорба
Расфрланите острови во Егејското Море ќе станат први области на Грција без Ковид 19, бидејќи вакцинирањето се интензивира на туристичките дестинации и затоа што целта...
ЕКОНОМИЈА

Македонија нема директно да преговара со Грција, целта е да се поттикне домашниот туризам

Влатко Зорба
Минситерот за економија, Крешник Бектеши денеска изјави дека Владата нема да преговара билатерално со грчката влада за олеснет влез на нашите туристи, бидејќи земјата не...
ЕКОНОМИЈА

Усвоен текстот на Договорот за гасниот интерконектор со Грција

Влатко Зорба
Владата го разгледа и прифати текстот на усогласениот Договор меѓу Владата на Република Северна Македонија и Владата на Република Грција за изградба на интерконекцијата за...
ЕКОНОМИЈА

Грција ги укина ограничувањата на летовите од С. Македонија

Влатко Зорба
Грција ги укина ограничувањата за летовите од С. Македонија, Турција и Албанија воведени за спречување на ширењето на ковид 19, соопшти денеска грчката управа за...
error: Превземањето на содржина без дозвола од авторот е дело казниво со закон!!!