Таг : туризам

ЕУ

Бројот на туристи во Европската унија е преполовен во споредба со минатата година

Влатко Зорба
Бројот на гости во мотели, хотели, кампови и други сместувачки капацитети во периодот од јануари до август годинава е преполовен во споредба со истиот период...
МАКЕДОНИЈА

Јаневски свика седница на координативното тело, додека секторите бараат итна оставка

Здружението на угостителството и туризмот при Стопанската комора на Македонија, Туристичко-угостителската комора на Македонија во рамки на Сoјузот на стопански комори и Националната асоцијација за...
МАКЕДОНИЈА

Заев најавува легализација на марихуаната во туристичките места

Македонскиот премиер Зоран Заев во интервју за Дојче Веле посочи дека планот за декриминализација и легализација на марихуаната е дел од поширокиот економски пакет, чија...
МАКЕДОНИЈА

Туристичко-угостителскиот сектор побара смена на Љупчо Јаневски

По барање на здружението на угостителството и туризмот при Стопанската комора на Македонија, Туристичко-угостителската комора на Македонија во рамки на Сoјузот на стопански комори и...
Компании и пазар

Шест трендови во туризмот за следната година

Влатко Зорба
Пандемијата си го направи своето кога станува збор не само за предизвикување здравствена, туку и криза во многу сектори, меѓу кои најпогоден е туризмот. Експертите...
Компании и пазар

За три до четири години туризмот ќе се врати на предпандемиските резултати

Влатко Зорба
Европа од јануари до август ја посетиле 68% помалку странски туристи во однос на истиот период лани, додека во цела 2020 година, поради новиот бран...
ЕКОНОМИЈА

Секоја реклама е добра: Казахстанците го зајакнуваат туризмот заедно со Борат (ВИДЕО)

Stefanija Kuzmanovska
Казахстан се спротивставуваше, се лутеше, ги превртуваше очите и протестираше секогаш кога ќе се споменеше сатиричен приказ на оваа земја во изведба на Саша Барон...
МАКЕДОНИЈА

Заев: За туризмот поддршка со плати, поврат на такса и грантови

Влатко Зорба
За туризмот како една од најпогодените гранки од кризата, во четвртиот пакет предвидени се мерки за поддршка на плати за туристичките водичи, поврат на туристичката...
АНАЛИЗИ ЕУ

Туризмот во ЕУ се прилагодува на новите реалности

Влатко Зорба
По навистина тешката година за туризмот, кога половина од планетата беше блокирана од ограничувања за патување, кои продолжија и по „отворањето“, ќе може ли пандемијата...
Патувања

Бали ангажира 4.400 инфлуенсери за заживување на туризмот

Stefanija Kuzmanovska
Индонезискиот остров Бали ќе ангажира 4.400 инфлуенсери за да го оживее туризмот погоден од пандемијата на коронавирусот. Инфлуенсерите ќе уживаат во бесплатно патување околу Бали...