СТАНДАРД life

САД

МК Сцена

„Бизнисот на задоволството“ селектиран на два нови фестивали во САД

Urednik
„Бизнисот на задоволството” на Гоце Цветановски ќе биде прикажан на јубилејното 30. издание на „Седона интернешнал филм фестивал”, кој ќе се одржи од 24 февруари...
Стил

📸Сè и стои: Лежерниот изглед е совршен за убавата Русинка

Urednik
Марија Шарапова, 36-годишна пензионирана руска тенисерка и поранешна победничка на Вимблдон, денес ужива во семејниот живот со својот вереник Александар Гилкс, со кој минатата година...
Балкан микс

(ВИДЕО) ТАИРОВИЌ НА МЕТА ПОРАДИ БАКШИШИ: Пејачката во Америка зема пари од публика, а бакнува и долари

Urednik
Босанската пејачка Теа Таировиќ е позната по тоа што и се „лепат парите“. Пејачката каде и да настапува е опкружена со голема сума на пари,...
МК Сцена

Награда за филмската критика за „Кајмак“, пофалби во САД

Urednik
Филмот „Кајмак” на најтрофејниот македонски режисер, Милчо Манчевски, освои Специјално признание на жирито ФЕДЕОРА (Федерација на филмски критичари од Европа и Медитеранот). Наградата беше доделена...
МК Сцена

Андријана Јаневска е најдобра пејачка во светот на натпревар во САД

Radmila Tasevska
Пејачката Андријана Јаневска која заедно со Игор Џамбазов ја отпеа песната за бугарскиот фашистички масакр во тиквешкото село Ваташа е избрана за најдобра пејачка на...
Шоубиз

Поранешни танчерки ја тужат Лизо за малтретирање и омаловажување

Urednik
Три танчерки кои настапуваа со американската пејачка Лизо ја тужат добитничката на Греми за создавање „непријателска работна средина“ за која во тужбата се вели дека...
Шоубиз

Како на свадба: Џенифер Лопез и Бен Афлек блеснаа во бело (ФОТО)

Urednik
Џенифер Лопез и Бен Афлек ја поминаа вечерта со спортскиот магнат Мајкл Рубин, кој приреди една од најексклузивните забави на годината во неговата палата во...
АНАЛИЗИ

Страшниот дух на инфлацијата кружи низ светот, ќе мора да се навикнеме на порастот на цените

Влатко Зорба
Не е изненадувачки ако цените ненадејно растат по закрепнувањето на економијата по пандемијата, но ако на тоа се додадат „бесплатни пари“ и големи државни пакети...
ЕКОНОМИЈА

Удар на најголемата компанија за преработка на месо во светот: Хакери создадоа хаос

Влатко Зорба
Извршен е сајбер напад врз најголемата компанија за обработка на месо во светот „ЈБС“, што го наруши производството на месо во САД, Канада и Австралија...
КОМПАНИИ

„Колонијал“ крие дека на хакерите им платил 5 милиони долари во криптовалута само за да пуштат гориво

Најголемиот американски цевковод, кој испорачува скоро половина од горивото за источниот брег, беше мета на хакери од групата „DarkSide“. Иако медиумите побрзаа да ја обвинуваат...