Таг : САД

Компании и пазар

Победата на Бајден ќе биде добра вест за европските пазари

Влатко Зорба
Победата на демократскиот кандидат Џо Бајден на претседателските избори во САД, најверојатно, ќе им користи на европските акции, според стратезите цитирани од MarketWatch. Стратезите започнаа...
Вести

Фаучи: Колективен имунитет би значело многу страдања и смрт

Влатко Зорба
„Природно постигнување колективен имунитет во САД би значело многу страдања и смрт, и тоа би било неприфатливо“, изјави главниот американски експерт за инфективни болести Ентони...
Вести

САД забележаа рекордни 9 милиони случаи на корона

Влатко Зорба
Според најновото истражување на Универзитетот „Џонс Хопкинс“, САД регистрирале девет милиони случаи на коронавирус, поточно 9.007.298, што е највисоко во светот. После САД, следат Индија...
Вести

Трамп ги искористи терористичките напади во Франција за да го оцрни Бајден

Влатко Зорба
Доколку кандидатот на Демократската партија, Џо Бајден, победи на претседателските избори во САД, тој ќе го отвори патот за влез на исламските терористи во Америка,...
СВЕТ

Целиот свет го чека претседателот на Америка, сега и Eвропа се прашува: Може ли да стане глобален играч?

Берта Китинска
Изборот на преседател на САД  ќе биде најважниот светски политички настан за оваа година. Претседателските избори во САД во 2020 година се кобен момент во...
Анализи

Вол Стрит крева раце од Трамп

Влатко Зорба
Долго време, Вол Стрит беше измачуван од само две грижи во врска со претстојните претседателски избори во САД. Некои стравуваа од хаотично предавање на власта...
Вести

Бајден го осуди „страшниот“ напад во Франција

Влатко Зорба
Кандидатот на демократите на претседателските избори во САД, Џо Бајден, го осуди денешниот „страшен напад“ во Франција и вети дека „ќе соработува со сојузниците“ доколку...
Вести

Рекордно мал број бегалци ќе биде дозволен во САД во 2021 година

Влатко Зорба
Администрацијата на американскиот претседател Доналд Трамп го намали бројот на бегалци на кои ќе им биде дозволено да се преселат во САД следната година, ограничувајќи...
Вести

Блумберг продолжува да го „полни“ Бајден: Му донира уште 15 милиони

Влатко Зорба
Американскиот милијардер Мајк Блумберг одлучи да инвестира дополнителни 15 милиони долари во промоција на демократскиот претседателски кандидат Џо Бајден во државите Охајо и Тексас. Блумберг,...