Таг : Манчевски

Политика

Манчевски за ДУИ: Ја промашија темата на кампањата

Влатко Зорба
Нашата политика, нашиот концепт едно општество за сите значи еднакви граѓани и тоа го покажавме на дело. Немавме проблем со проширување на опсегот на користење...
МАКЕДОНИЈА

Манчевски: Преку алатка вработените во јавниот сектор ќе може да пријавуваат притисоци во предизборниот период

Вработените во јавниот сектор од денеска ќе може да пријавуваат притисоци во предизборен период на алатка која е поставена на веб страницата на Министерството за...
Политика

Манчевски за прекинот на ТВ програмите од операторите: Дали е нешто уставно или не, надлежна институција е Уставниот суд

Влатко Зорба
За тоа дали е нешто уставно или не, надлежна институција е Уставниот суд, порача министерот за информатичко општество и администрација Дамјан Манчевски, откако операторите вечерва...
МАКЕДОНИЈА

„Една точка за услуги“ со модернизиран изглед

Влатко Зорба
Салата за јавни услуги „Една точка за услуги“ што се наоѓа во поранешните простории на Комерцијалната банка, е целосно модернизирана според новите стандарди, со нов...
МАКЕДОНИЈА

Над 60.000 граѓани ја инсталирале апликацијата „Стоп корона“

Досега имаме над 60.000 симнати апликации СтопКорона. Често повторувам дека бројката не е мала, но навистина очекувам да е поголема, особено сега во ова време...
Култура

В петок бесплатен онлајн стриминг на „Прашина“ на Манчевски

Поради вториот бран на коронавирусот во земјава и во пресрет на веќе воведените препораки како да се заштитиме, в петок на социјалните мрежи ќе биде...
Политика

Манчевски: Кога веќе споменува во кои институции работат дел од позитивните случаи, зошто Стаменковска заборава да го спомене МВР

Влатко Зорба
„Корона вирусот не ги бира луѓето по тоа дали работат во јавната администрација или се во приватен сектор. Во новото нормално за кое се подготвува...
МАКЕДОНИЈА

Манчевски во самоизолзација по состанок со Зекири

Минситерот за информатичко општество и администрација, Дамјан Манчевски објави на Фејсбук дека е во самоизолација поради средба со потпретседателот на СДСМ, Муарем Зекири, кој е...
Политика

Ако го слушаме ВМРО-ДПМНЕ нема да имаме избори до декември, вели Манчевски

Дамјан Манчевски, потпретседател на СДСМ во емисијата „Детектор“ на Сител изјави дека за да се намалат рестриктивните мерки, важно е граѓаните да ги почитуваат другите...
Политика

Манчевски: ВМРО-ДПМНЕ не сака парламент, ама не сака ни избори

Потпретседателот на СДСМ, Дамјан Манчевски во емисијата „Детектор“ на Сител ТВ изјави дека има две големи контрадикторности кај ВМРО ДПМНЕ, од една страна критикуваат како...