Таг : Кина

АНАЛИЗИ

Трамп постојано води војна со Кина, но Пекинг повеќе се плаши од Бајден

Stefanija Kuzmanovska
За една недела ќе се знае дали Доналд Трамп ќе продолжи да ги води Соединетите Американски држави или тоа ќе биде кандидатот на демократите, Џо...
Анализи

Кина може да удри во јадрото на американската воена индустрија

Stefanija Kuzmanovska
Пекинг се закани со нови санкции кон бројни американски компании поради продажба на оружје на Тајван. Овој потег е симболичен засега, но ако Кина навистина...
СВЕТ

ПАНИКА ВО КИНА: Нов коронавирус кај свињите се заканува да зарази луѓе!

Stefanija Kuzmanovska
По лилјакот, сега свињите? Коронавирусот е широко распространет меѓу свињите во Кина, а може да влијае и на човечки клетки, покажа новата студија. Новиот вирус...
СВЕТ

Кина тврди дека нејзината вакцина не предизвикува нуспојави

Stefanija Kuzmanovska
Кина тврди дека нејзината експериментална вакцина, која обезбедува заштита од коронавирусот, не предизвикува „никакви несакани ефекти“. „Досега не се забележани значајни несакани ефекти кај ниту...
Вести

Како Кина успеа да ја сузбие пандемијата подобро од остатокот од светот?

Влатко Зорба
Бидејќи поголемиот дел од Европа се бори со нова епидемија на коронавирус и стравува од страшна и смртоносна зима, Кина прави се повеќе и повеќе...
Компании и пазар

Кинески супер богаташи го зголемија богатството за 1,5 трилиони долари за време на пандемијата

Влатко Зорба
Кинеските супер богаташи заработија рекордни 1,5 трилиони долари во 2020 година, повеќе отколку изминатите пет години заедно, бидејќи е-трговијата и видео игрите за време на...
СВЕТ

Руската вакцина ќе се произведува во Индија, Бразил, Кореја и Кина

Stefanija Kuzmanovska
Руската вакцина против коронавирусот „Спутник V“ ќе се произведува во Индија, Бразил, Јужна Кореја и Кина, објави денеска генералниот директор на Рускиот фонд за директни...
ЕКОНОМИЈА

Кина ќе биде единствената што ќе доживее раст: проценка на ММФ за големите економии

Влатко Зорба
Кина ќе биде единствената голема економија што ќе забележи раст годинава, додека поголемиот дел од светот ќе почувствува длабока рецесија поради пандемијата на коронавирусот, објави...
АНАЛИЗИ ЕУ

За да биде глобален играч, ЕУ мора да престане да биде судија

Влатко Зорба
Пред околу 15 години, претседателот на Европската комисија, Романо Проди, предложи визија за Европа опкружена со „прстен на пријатели“. Неговата идеја не се разви добро...