Стандард

КОМПАНИИ

КОМПАНИИ

КОВИД КАКО ПОДАРОК ​​ОД НЕБО: Заработката на „Морган Стенли“ во 2020 година се зголеми за 50%!

Влатко Зорба
Американската банка „Морган Стенли“ успеа значително да профитира од 2020 година. Има предвидувања за приходите за четвртиот квартал за да се заокружи најдобрата година на...
КОМПАНИИ

Дигитално евро: Дали ќе постои и како може да изгледа?

Влатко Зорба
Претседателот на Европската централна банка (ЕЦБ), Кристин Лагард, оваа недела прокоментира дека финансиската институција ќе продолжи да се движи кон воведување на дигиталното евро, кое...
КОМПАНИИ

Бафет: Купувајте злато, не Биткоин

Влатко Зорба
Ворен Бафет го шокираше светот кога неговиот „Беркшир Хатавеј“ откри дека има огромен удел во канадската компанија за експлоатација на злато „Барик Голд“. Бафет има...
КОМПАНИИ

Србите градат модерно метро кое ќе поминува низ „Белград на вода“

Влатко Зорба
Меморандумот за разбирање за проектот „Белградско метро“ го потпишаа денеска министерот за финансии на Србија Синиша Мали, претставници на Град Белград, француската групација „Алмстом“, француската...
КОМПАНИИ

Цените на нафтата паѓаат под 55 американски долари

Влатко Зорба
Цените на нафтата паднаа под 55 долари на меѓународните пазари во петокот под притисок на загриженоста дека новите анти-пандемични ограничувања во Кина ќе ја ограничат...
КОМПАНИИ

Кои се најзадолжните земји во ЕУ: Многу веќе надминаа 100 проценти од БДП!

Влатко Зорба
Јавниот долг, изразен како учество во БДП, се зголеми дополнително во ЕУ и еврозоната во третиот квартал на 2020 година, како одраз на континуираните високи...
КОМПАНИИ

Британскиот јавен долг достигна НОВ РЕКОРД

Влатко Зорба
Британската малопродажба малку се опорави во декември, откако трговците отворија продавници по четиринеделното затворање воведено во ноември за да спречат ширење на коронавирус, додека јавниот...
КОМПАНИИ

Огромен пад на приходите на хотелите на Трамп

Влатко Зорба
Приходите од најпознатите хотели на поранешниот американски претседател Доналд Трамп паднаа минатата година, кога пандемијата на коронавирусот силно ја погоди економијата, според финансискиот извештај објавен...
error: Превземањето на содржина без дозвола од авторот е дело казниво со закон!!!