Стандард

КОМПАНИИ

КОМПАНИИ

Брегу: Заедничкиот регионален пазар доби широко признание и поддршка

Генералниот секретар на Советот за регионална соработка (РЦЦ), Мајлинда Брегу, денес изјави дека напорите што регионот ги вложува во реформската агенда за Заедничкиот регионален пазар...
КОМПАНИИ

Blue Origin ги испраќа првите туристи на вселенски лет за два месеци

Blue Origin, вселенска компанија на милијардерот Џеф Безос, го планира својот прв суборбитален туристички лет со вселенското летало New Shepard на 20 јули, што ќе...
КОМПАНИИ

Huawei повикува на поблиска соработка во јавниот и приватниот сектор за враќање на довербата во технологијата

Симпозиумот Ст. Гален, годишен собир на сегашни и идни лидери од целиот свет, оваа година ја прослави 50-годишнината од своето постоење. Во текот на настанот,...
КОМПАНИИ

Европската комисија подготвува закон ПРОТИВ кинески компании

Германскиот весник Зидојче цајтунг пишува дека Европската комисија подготвува предлози што треба да ги заштитат европските компании од нелојална конкуренција од Кина. Во средата, Европската...
КОМПАНИИ

ММФ: Каматните стапки ќе растат

Претседателот на Меѓународниот монетарен фонд (ММФ) Кристалина Георгиева изјави дека е потребно многу внимателно да се повлече политичката поддршка дадена во борбата против пандемијата на...
КОМПАНИИ

Докажаните резерви на големите нафтени компании ќе бидат исцрпени за 15 години

Докажаните резерви на нафта и гас на големите нафтени компании се трошат алармантно брзо и се соочуваат со ризик да бидат исцрпени за помалку од...
КОМПАНИИ

ЕУ подготвена да разговара за укинување на патентите за вакцини

Европската унија е подготвена да разговара за американскиот предлог за укинување на правата на интелектуална сопственост на вакцината против „Ковид-19“, како дел од напорите што...
КОМПАНИИ

Електричен модел е повторно најпродаван во Норвешка

Volkswagen ID.4 беше убедливо најбараниот нов автомобил во оваа скандинавска земја во април. Резултатите од продажбата на електрични автомобили во Норвешка веќе подолго време не...
error: Превземањето на содржина без дозвола од авторот е дело казниво со закон!!!