Стандард

работници

ЕКОНОМИЈА

Иницијатива до Уставен: 100% плата за сите работници заболени од корона

Влатко Зорба
Македонското здружение за заштита при работа (МЗЗПР) покрена иницијатива до Уставниот суд за утврдување на уставноста на точка 408 од Правилникот за професионални заболувања, односно...
БИЗЛАЈФ

Вработените во Германија сакаат да работат помалку

Влатко Зорба
Многу вработени во Германија би сакале да работат помалку, според податоците од студијата на институтот ИФО направена за независната фондација „Бертелсман Штифунг“. Во моментов, 50...
КОМПАНИИ

250 црногорски работници аплицираа за вакцинација во Белград

Влатко Зорба
Денес и утре 250 црногорски работници треба да бидат вакцинирани во Белград, објави Стопанската комора на Црна Гора (ПКЦГ). Форумот за инвестиции во Комората на...
КОМПАНИИ

„Амазон“ ги отфрли обвинувањата дека нивните работници мократ во шишиња

Влатко Зорба
Технолошкиот гигант и една од најголемите платформи за трговија преку Интернет во светот „Амазон“ ги отфрли обвинувањата на републиканскиот сенатор од Висконсин, Марк Покан, дека...
ЕКОНОМИЈА

Бизнисмени и вработени од С.Македонија ќе се вакцинираат викендов во Белград

Влатко Зорба
Овој викенд во Белград ќе биде организирана вакцинација за бизнисмени и нивни вработени од Босна и Херцеговина, Црна Гора, Северна Македонија, Албанија и Косово кои...
ЕКОНОМИЈА

Димитров: Неисплатата на помошта ќе значи големи отпуштања на работници

Влатко Зорба
Ангел Димиров од Организацијата на работодавачи на Македонија (ОРМ), по одлуката за одложување на утрешната седница на која, меѓудругото, требаше да се најде и петтиот...
БИЗЛАЈФ

Невообичаен гест: Хрватски претприемач изгради станови за своите работници

Влатко Зорба
Мијо Пашалиќ, сопственикот на компанијата Апфел, изгради две згради со станови во Макарска, кои неговите работници ги купија за половина цена, пишува Вечерњи. Становите се...
КОМПАНИИ

100 милиони работници ќе треба да бараат нова работа во западните земји

Влатко Зорба
Промените што ги донесе панемијата на коронавирус на глобалниот пазар на труд, исто така, ќе значат дека стотици милиони луѓе во западните земји ќе мораат...
КОМПАНИИ

Наскоро на Европа ќе и требаат 11 милиони нови работници во овие индустрии

Влатко Зорба
До 2030 година, дополнителни 11 милиони здравствени и работници за долгорочна нега ќе бидат потребни во ЕУ за да се исполнат барањата на населението кое...
БИЗЛАЈФ

Ако вработените лошо работат, можеби е до вас: Совети за менаџерите во новиот деловен свет

Влатко Зорба
Експертите велат дека нашата стабилност зависи од контролата над нашите денови, како и чувството на припадност, цел и раст, во која било смисла. Многу луѓе...
error: Превземањето на содржина без дозвола од авторот е дело казниво со закон!!!