Стандард

Влада

ЕКОНОМИЈА

НУК на прес со повеќе македонски здруженија пред утрешната средба во Владата

Влатко Зорба
По повод, поднесените заеднички барања и очекувања од страна на НУК и Македонски здруженија за потребата од посебен сет економски мерки за помош и поддршка...
ЕКОНОМИЈА

Почнува реализацијата на Акцискиот план за железници, се состои од 6 активности и 22 мерки

Влатко Зорба
Владата на Северна Македонија денеска ја усвои Информацијата за реализација на мерките од Акцискиот план за железница од Договорот за основање на транспортната заедница која...
ЕКОНОМИЈА

Се усогласува Законот за задолжителни нафтени резерви со законодавството на ЕУ

Влатко Зорба
Владата го утврди текстот на Предлог Законот за изменување и дополнување на Законот за задолжителни нафтени резерви, со кој, меѓу другото, се врши усогласување со...
ЕКОНОМИЈА

Петров: Владата ја користи кризата за транформација на економијата

Влатко Зорба
„Можам да гарантирам дека е дадено максимално од наша страна, сите пари што ги земаме на заем се за финансирање на овие мерки. Оваа Влада...
ЕКОНОМИЈА

Сметководителите не издејствуваа нов рок за даночните пријави, за утре закажан протест пред Влада

Влатко Зорба
Групата на сметководители и овластени на сметководители, денес ја информираше јавноста за протестот кој е закажан за утре во 12 часот пред Владата на С.Македонија....
ЕКОНОМИЈА

Владата ги објави платите на премиерот, вицепремиерите и министрите во новиот мандат

Влатко Зорба
Владата ги објави платите на премиерот, вицепремиерите и министрите во новиот мандат. „Како дел од заложбите на Владата за поголема дигитална транспарентност, на оваа страница...
ЕКОНОМИЈА

Невработените преведувачи и толкувачи бараат од Владата еднократна финансиска помош

Влатко Зорба
Здружението на преведувачи и толкувачи на Република Северна Македонија, по трети пат пат се обраќа до Владата и до Министерството за труд и социјална политика...
ЕКОНОМИЈА

НУК: Владата да излезе со бројки колку од едната милијарда евра завршија кај угостителската индустрија

Влатко Зорба
„Во вчерашната изјава Вицепремиерот Битиќи изјави дека е отворен да комуницира дури и со неистомисленици без разлика дали тие претставуваат само мала група на луѓе...
ЕКОНОМИЈА

Владата најавува намалување на персоналниот данок во ИТ секторот од 10 на 0 отсто во 2023 година

Влатко Зорба
Претседателот на Владата на Република Северна Македонија, Зоран Заев со Амбасадорот на Република Чешка во земјава Мирослав Томан, на денешната прес-конференција ги истакнаа придобивките од...
ЕКОНОМИЈА

НУК: Владата со првата мерка од петтиот пакет мерки им поклони на „локомотивите“ 162,4 милиони евра

Влатко Зорба
Наместо со првите одлуки од 5-тиот сет економски мерки Владата итно да помогне на најпогодените индустрии од пандемијата Ковид-19 носи одлука со која на Стопанската...
error: Превземањето на содржина без дозвола од авторот е дело казниво со закон!!!