Таг : Образование

МАКЕДОНИЈА

СОНК реагира на неисполнувањето на договорот за зголемување на платите во високото образование

Берта Китинска
Самостојниот синдикат за образование, наука и култура (СОНК) денеска изрази незадоволство од институциите на системот, кои на директен или индиректен начин влијаеле врз неисполнување на...
МАКЕДОНИЈА

К-15 бараат и просветарите

Берта Китинска
Независниот синдикат за образование и наука (НСОН) преку соопштение реагира на одлуката донесена на вчерашната Владина седница за склучување Колективен договор со државната администрација, во...
МАКЕДОНИЈА

„Јавна Соба“ резултат на разнишани морални вредности, лесната достапност до средствата за масовна комуникација и толерантноста на законот кон сексуалните престапници

Ивана Рамаданова
Разнишаните морални вредности, лесната достапност до средствата за масовна комуникација на најмладите, злоупотреба на современата комуникациска технологија, незрелоста на младите и неинкорпорирање во нивната психа...
Политика

Заев: За 21,3% ја покачивме платата во основното, средното и високо образование

Влатко Зорба
Вложуваме во квалитетно образование, во нашите млади и нашата иднина, пишува лидерот на СДСМ, Зоран Заев по повод Меѓународниот ден на образование „Со Буџетот за...
МАКЕДОНИЈА

Наумовска: Ќе дадеме целосна поддршка на наставниот кадар и ќе ја браниме автономноста на професијата наставник

Александар Тодески
На прав пат сме. СДСМ во својата изборна програма „За живот“ вети, а сега и реализира повисоки плати во образованието. За нас зборот е збор,...
Политика

Покачувањето на платите во образованието за 20,6 отсто е вложување во човечкиот капитал како инвестиција за иднината, вели Заев

Влатко Зорба
Од 1 јануари платите на околу 20.000 вработени во основните училишта и на околу 8.000 во средните училишта, ќе бидат повисоки за 10 отсто, што...
МАКЕДОНИЈА

Царовска: Преку секторската работна група заеднички носиме одлуки од областа на образование, вработување и социјална политика

Ивана Рамаданова
Министерката за труд и социјална политика Мила Царовска, министерот за образование и наука Арбер Адеми, Никола Бертолини, претставник од Европската делегација и претставници на меѓународните...
МАКЕДОНИЈА

Детектор: 49,9 отсто од граѓаните не се задоволни од програмите во образованиот процес

Влатко Зорба
Близу половина од граѓаните или 49,9 отсто не се задоволни од програмите во образованиот процес за разлика од 26,3 отсто од анкетираните кои се задоволни....
МАКЕДОНИЈА

Финансирање на пазарно – ориентирано и квалитетно стручно образование и обука во Република Северна Македонија

Ивана Рамаданова
За квалитетно стручно образование и обука потребни се добри финансиски средства и добра опременост на училиштата, но и финансирање од стопанството, затоа што и стопанството...
МАКЕДОНИЈА

Хелсиншки: Малолетните лица се најчести жртви, но и сторители на дела од омраза

Малолетните лица се најчести сторители, но и жртви на дела од омраза. Ова го соопшти Хелсиншкиот комитет за човекови права на единаесеттиот марш на толеранцијата,...