СТАНДАРД life

Светска банка

ЕКОНОМИЈА

Со 46,5 милиони евра од Светска банка – поголема енергетска ефикасност во јавен сектор и подобро основно образование

Со 46,5 милиони евра, преку Рамката за партнерство со Светска банка, ќе се спроведат „Проектот за енергетска ефикасност во јавниот сектор” и „Проектот за унапредување...
КОМПАНИИ

Средната класа се намалила за 90 милиони луѓе

Влатко Зорба
Средната класа на глобално ниво опадна за прв пат од 90-тите години на минатиот век, поради пандемијата на коронавирус, додека скоро две третини од домаќинствата...
КОМПАНИИ

Србија доби 62,5 милиони долари од Светска Банка за модернизација на железницата

Влатко Зорба
Бордот на директори на Светска банка ја одобри Фазата 1 на мултифазниот програмски пристап за Проектот за модернизација на секторот железнички сектор во Србија, со...
ЕКОНОМИЈА

Бектеши повика да се усвои Законот за задолжување во Светска банка

Влатко Зорба
Министерот за економија Крешник Бектеши денеска ја повика опозицијата да не ги кочи законите во Собранието кои значат поддршка за компаниите и за граѓаните. Побара...
КОМПАНИИ

Светска банка за стандардизирање на договорите за вакцини против корона

Влатко Зорба
Светска банка работи на стандардизирање на договорите за вакцини против Ковид-19 што земјите ги потпишуваат со производителите и бара од фармацевтските компании да бидат поотворени...
ЕКОНОМИЈА

Директорот на Светскка Банка, Паолучи на средба со владини претставници

Влатко Зорба
Министерот за финансии, Фатмир Бесими, министерката за труд и социјална политика, Јагода Шахпаска, министерката за образование и наука, Мила Царовска, како и претставници од канцеларијата...
ЕКОНОМИЈА

Светска банка: Просечен економски раст од 3,5% за Западен Балкан

Влатко Зорба
Светската банка остана доследна на своите конзервативни проценки за економскиот развој во јануарскиот извештај „Глобални економски изгледи“. Најголемата развојна институција во светот верува дека оваа...
ЕКОНОМИЈА

Западен Балкан: На Црна Гора ќе и треба најдолг период за економско закрепнување, што е со Македонија?

Влатко Зорба
На Црна Гора ќе и треба најдолг период за економско закрепнување од сите земји во регионот, дури и со услов оваа година да забележи значително...
КОМПАНИИ

Кинеската економија ќе порасне за 7,9% во 2021 година

Влатко Зорба
Кинеската економија се очекува да порасне за 7,9 проценти во 2021 година, што е скоро двојно повеќе од светската стапка на раст предвидена за оваа...
ЕКОНОМИЈА

Светска банка прогнозира раст на БДП во земјава од 3,6 отсто годинава и 3,5 во 2022

Влатко Зорба
Светска банка во најновиот извештај прогнозира раст на македонската економија годинава од 3,6 отсто и за наредната 3,5 отсто. За земјите од регионот Светска банка...