Стандард

Економија

КОМПАНИИ

Ковид-19 може да предизвика многу кризи во наредните години

Влатко Зорба
Коронавирусот ги откри „катастрофалните ефекти“ од игнорирањето на долгорочните ризици како што се пандемиите, а економските и политичките последици може да предизвикаат многу кризи во...
АНАЛИЗИ

Нееднаквостите меѓу земјите создаваат и нееднаквости кај вакцините

Влатко Зорба
Глобалните разлики во пристапот до вакцините Ковид-19 предизвикуваат загриженост дека континуираното ширење на коронавирусот ќе создаде поопасни верзии на патогенот, ослабувајќи ги медицинските оружја и...
КОМПАНИИ

ММФ: Глобалните економски изгледи остануваат многу неизвесни

Влатко Зорба
Директорката на Меѓународниот монетарен фонд, Кристалина Георгиева денеска изјави дека глобалните економски перспективи остануваат многу несигурни со оглед на пандемијата на коронавирус и зголемениот јаз...
КОМПАНИИ

Кина ќе ја претекне Америка 5 години порано отколку што се очекуваше

Влатко Зорба
Кинеската економија забележа раст од 2,3 проценти во текот на целата мината година, во која пандемијата на коронавирусот силно ги погоди светските економии. Кинеската економија...
ЕКОНОМИЈА

Ваучери за домашен туризам и во 2021 година

Влатко Зорба
„Продолжуваме со мерката организиран одмор на работници со ниски приходи. Ефектите од ваучерите за домашен туризам за граѓаните со ниски приходи дадоа резултат, посебно за...
КОМПАНИИ

Лагард: Економијата во еврозоната ќе доживее подобри времиња

Влатко Зорба
Претседателот на Европската централна банка (ЕЦБ), Кристин Лагард, вчера изјави дека економијата во еврозоната ја чека опоравување оваа година, под услов мерките воведени за сузбивање...
ЕКОНОМИЈА

Во првиот квартал од 2021 година ќе се видат ефектите од мерките на Владата, вели Бесими

Влатко Зорба
Веќе во првиот квартал од 2021 година ќе се видат ефектите од мерките кои Владата преку државниот буџет ги презема со цел да се стаблизира...
КОМПАНИИ

Се подобруваат прогнозите за американската економија (инфографик)

Влатко Зорба
Откако Демократите ги освоија Белата куќа и Конгресот, економистите се обложуваат дека уште една значајна фискална поддршка ќе го зајакне економскиот раст оваа година, според...
АНАЛИЗИ

Кина се насочува кон економскиот трон на САД

Влатко Зорба
Кина ја заврши Годината на коронавирусот во многу односи посилно, отколку што започна, забрзувајќи чекор на патот кон врвот на глобалната економија, окупиран со години...
ЕКОНОМИЈА

СКСЗМ: Ликвидноста да биде клучна за петтиот пакет мерки

Влатко Зорба
Петтиот пакет антикризни мерки да се насочи кон ликвидноста на фирмите за да опстанат по корона пандемијата, да се отворат делумно затворените сектори како туризмот...
error: Превземањето на содржина без дозвола од авторот е дело казниво со закон!!!