Таг : СБ

ЕКОНОМИЈА

СБ го одобри првиот тендер за реализација на проектот за изградба и санација на локални улици и патишта во општините вреден 70 милиони евра

Влатко Зорба
Светска банка ни го одобри првиот тендер за реализација на проектот за изградба и санација на локални улици и патишта во општините вкупно вреден 70...
Политика

Ангеловска на тркалезна маса: Светска банка останува наш посветен партнер

Влатко Зорба
Светска банка останува наш посветен партнер, како во поволни економски услови, кога ни е поддршка во мерките кои се преземаат за развој на економијата и...
ЕКОНОМИЈА

СБ: Пандемијата е катастрофален удар за светската економија, кризата може да трае една деценија

Влатко Зорба
Пандемијата на коронавирус е „катастрофален удар“ за светската економија, според претседателот на Светската банка, Дејвид Малпас. Тој предупреди дека егзистенцијата на милијарди луѓе ќе биде...
МАКЕДОНИЈА

Пендаровски за утре закажа седница на Советот за безбедност

Влатко Зорба
Советот за безбедност на Република Северна Македонија утре од 12 часот ќе одржи седница во Кабинетот на Претседателот Стево Пендаровски. На седницата Советот се очекува...
ЕКОНОМИЈА

Со 63,8 милиони евра од СБ ќе се модернизираат земјоделството и административните услуги на социјалното осигурување

Влатко Зорба
Проект за модернизација на земјоделството вреден 50 милиони евра и проект за администрирање на социјалното осигурување проектиран на 13,8 милиони евра, ќе се реализираат во...
МАКЕДОНИЈА

Со поддршка на Владата, ЕУ и Светска Банка се зголемуваат понудените содржини за туристи во Малешевијата

Влатко Зорба
Заменикот на претседателот на Владата задолжен за економски прашања Кочо Анѓушев, амбасадорот на ЕУ, Самуел Жбогар и директорот на канцеларијата на Светска банка за Северна...
Политика

Со поддршка на ЕУ и СБ, инсталирани фотоволтаични системи на 108 јавни објекти (ВИДЕО)

Влатко Зорба
Со цел, зголемување на производството на електрична енергија од обновливи извори, како и за намалување на трошоците за електрична енергија, на институциите формирани од општините...
Политика

Анѓушев на средби со потпретседателите на СБ и Меѓународната финансиска коорпорација

Влатко Зорба
Заменикот на претседателот на Владата задолжен за економски прашања Кочо Анѓушев, покрај учеството на Конференцијата на Југоисточна Европа и Источен медитеран „Нови стратегии – нови...
ЕКОНОМИЈА

СБ: Северна Македонија продолжува со позитивни трендови во економијата, растот 3,1 отсто

Влатко Зорба
Светска банка ја ревидира стапката на економски раст за годинава од 2,9 на 3,1 отсто. Во најновиот регионален извештај оценува дека Северна Македонија и Косово...