26.8 C
Скопје
24 септември, 2023
СТАНДАРД life
ЕКОНОМИЈА

Македонската економија годинава ќе забележи раст од 3,6 отсто

Македонската економија годинава ќе забележи раст од 3,6 отсто, предвидува Светска банка во најновиот извештај.

За следната година, предвидувањата на Светска банка се дека економијата ќе порасне за 3,5 отсто.

Од земјите во регионот најголем раст за годинава е предвиден за Црна Гора од 7,1 отсто, потоа Србија од 5, Албанија 4,4 , Косово 4 и Босна и Херцеговина од 2,8 отсто.

За 2022 година Светската банка прогнозира раст на економијата во Црна Гора и Косово од по 4,5 отсто, во Србија и Албанија по 3,7 и по 3,5 отсто за С Македонија и Босна и Херцеговина.

Поврзани вести

СКМ го менува називот во Стопанска комора на Северна Македонија

Влатко Зорба

Бизнисмените се откажаа од иницијативата за усогласување на православниот со католичкиот Божиќ

Ќе се исплаќа К-15: Колку пари треба да ви легнат на сметка до крајот на годинава?

Берта Китинска