СТАНДАРД life

Александар Петровски

ЕКОНОМИЈА

Владата ја усвои информација за потребата од дополнителни средства за проектот за поврзување на локални патишта

Владата во рамки на 16-та седница ја разгледа и усвои информацијата за потребата од обезбедување на дополнителни средства за проектот за поврзување на локални патишта...
ЕКОНОМИЈА

Бесими најави догодина раст од 4 проценти

Раст од 4% догодина согласно основното сценарио изработено од Министерството за финансии, најави министерот за финансии Фатмир Бесими на дебата на Тв 24, на која...
ЕКОНОМИЈА

Бесими: Од следната недела имплементација на четвртиот сет мерки

Ребалансот на Буџетот што денеска го утврди Владата и го достави до Собранието, министерот за финансии Фатмир Бесими очекува да биде донесен до следната недела...
ЕКОНОМИЈА

Самостојните вршители на дејност ќе добијат поддршка од државата за октомври, ноември и декември

Владата денеска на седница  го утврди текстот на Предлог-законот за финансиска поддршка на физички лица кои вршат самостојна  дејност погодени од здравствен економската криза предизвикана...
ЕКОНОМИЈА

Влада: Утврден ребалансот на Буџетот по амандманската расправа во Собранието

Владата на Република Северна Македонија на денешната 15-та редовна седница ги усвои дополнувањата на ребалансот на Буџетот на Република Северна Македонија за 2020 година со...
ЕКОНОМИЈА

Царината домаќин на третата годишна конференција за едношалтерски систем

Царинската управа на Република Северна Македонија во соработка со Економската комисија на Обединетите нации за Европа (UNECE) и Светска банка утре и задутре ќе биде...
ЕКОНОМИЈА

Осумдесет милиони денари од Владата за обесштетување на граѓаните погодени од невремето лани во Долна Преспа

Од Буџетот на Република Северна Македонија, трансферирани се скоро 80 милиони денари на општина Ресен, за обесштетување на граѓаните погодени од невремето во 2019 година...
ЕКОНОМИЈА

Греењето на дрва најзастапено, на струја еколошки најприфатливо

Дури 62 отсто од вкупниот број македонски домаќинства користат дрва како примарен извор на енергија, 29 отсто се греат на електрична енергија, а само осум...
ЕКОНОМИЈА

Бесими: Подобрување на системот за управување со финансиите, еден од приоритетите во рамки на соработката со СБ

Проектот за интегриран информациски систем за управување со финансиите, којшто ќе овозможи  интегрирано следење на приходите и расходите од нивното планирање до целосна реализација, како и проектите за локални патишта,...
ЕКОНОМИЈА

Бочварски: Изградбата на магистралниот гасовод Куманово-Штип-Прилеп-Битола е со 90 процентна реализација

Изградбата на магистралниот гасовод Куманово- Штип- Прилеп-Битола е со 90 процентна реализација, а гасоводот Скопје-Тетово-Гостивар има над 60 процентна реализација, соопшти денеска министерот за транспорт...