Стандард
ЕКОНОМИЈА

Бесими: Подобрување на системот за управување со финансиите, еден од приоритетите во рамки на соработката со СБ

Проектот за интегриран информациски систем за управување со финансиите, којшто ќе овозможи  интегрирано следење на приходите и расходите од нивното планирање до целосна реализација, како и проектите за локални патишта, иновации и конкурентност и за одржлив развој на општините се приоритетните проекти што треба да се реализираат во рамки на четиригодишната стратегија за партнерство што Република Северна Македонија ја има со Светска банка.
Ова беше потенцирано на состанокот на министерот за финансии Фатмир Бесими, гувернерката на НБ Анита Ангеловска-Бежоска и тимовите на Министерството за финансии и Народната банка со потпретседателката на Светска банка за Европа и Централна Азија, Ана Бјерде, што се одржа во рамки на Годишните средби на ММФ и Светска банка.
На состанокот, како што соопшти Министерството за финансии, станало збор за и за договорот којшто ќе овозможи реализација на Проектот за итно справување со Ковид-19, а којшто беше потпишан неделава. Воедно се разговараше и за Проектот за модернизација на земјоделството, чијашто реализација ќе се овозможи по усвојување на Законот што е во собраниска процедура.
Во рамки на годишните средби, министерот оствари средба и со Џорџина Бејкер, потпретседателка на Меѓународната финансиска корпорација (ИФЦ), членка на Групацијата Светска банка.

Во соработка со ИФЦ, во моментов се спроведуваат неколку проекти, меѓу кои е и проектот за Поврзување на компаниите од Западен Балкан во делот на производствениот синџир на вредности. Проектот ќе помогне да се воспостави регионална  електронска платформа којашто ќе ги поврзе локалните МСП со локалните и глобалните компании, за што во тек е изработка на платформа. Во рамки на проектот ќе се работи и на надградба и продлабочување на капацитетот на локалните фирми.

Поврзани вести

Здружение оштетени штедачи: Повеќе од јасно е дека Петкоски, Трифун и Коста Костовски ја иницирале, организирале и спровеле масовната кражба на нашите депозити и средства

Влатко Зорба

ОЈО го истражува стечајот на Еуростандард банка

Берта Китинска

Со ребалансот нема кратење на парите за финансирање на политичките партии

error: Превземањето на содржина без дозвола од авторот е дело казниво со закон!!!