Автор : Берта Китинска

МАКЕДОНИЈА

ИЈЗ: Во последните три недели константно се намалува бројот на смртни исходи на Ковид-19

Од случаите кои се епидемиолошки истражени, хоспитализирани се 114 лица или 11,5 отсто, што претставува намалување за два отсто во однос на претходната недела на...
Некатегоризирано

Извештај на ИЈЗ: За една недела регистриран рекорден број на оздравени лица од Ковид 19

Институтот за јавно здравје денеска го објави неделниот извештај за периодот од 6 до 12 јули, што покажува значително зголемување на бројот на оздравени лица,...
МАКЕДОНИЈА

ДИК: Резултатот од гласањето на заболените од Ковид-19 ќе се знае в среда

Берта Китинска
Портпаролот на Државната изборна комисија Адмир Шабани на втората прес конференција како шпекулации  ги информациите дека резултатите од гласањето на позитивните лица од ковид-19,веќе се...
Хроника

Скопјанец ја убил невенчаната сопруга, па ја фрлил на отпадот во Шуто Оризари

Основно јавно обвинителство во Скопје, поднесе кривична пријава против И.Е.(36) од Скопје поради постоење основи на сомнение дека извршил кривично дело „убиство“, казниво по член...
МАКЕДОНИЈА

Обвинителството доби компјутери од ​Амбасадата на САД

Претставници на Амбасадата на САД во Скопје, преку Бирото за меѓународна борба против наркотици и за спроведување на законите (ИНЛ) при Стејт Департментот, донираа лап...
Скопје

Утре дежурни ќе бидат три билетарници во Скопје

Јавното сообраќајно претпријатие информира дека утре, среда (15.07.2020 година), дежурни ќе бидат три билетарници. Од 7 до 19.30 часот ќе работат билетарниците на Транспортен центар...
Хроника

Автомобил удри деветгодишно дете во Тетово

Вчераво 17.20 часот било пријавено дека на бул.„Видое Смилески Бато“ во Тетово, патничко возило „фолксваген голф“, со тетовски регистарски ознаки, управувано од А.М.(39) од Тетово,...
МАКЕДОНИЈА

Галичка свадба не е масовен семеен настан, туку културна манифестација, реагираат од МЗГ

„Би сакале да реагираме на објавата на дел од медиумите, во која се цитира став на член на Комисијата за заразни болести во врска со...
МАКЕДОНИЈА

ЈО: Итно и со приоритет се постапува по индиции за извршени кривични дела поврзани со изборите

Итно и со приоритет се постапува по индиции за извршени кривични дела поврзани со изборите, при што известувањата веднаш се проследуваат до соодветните основни јавни...
Хроника

Парични казни за 13 лица во Скопје, не го почитувале полицискиот час

Основното јавно обвинителство Скопје денеска поднесе осум предлози за издавање казнени налози против 13 лица кои го сториле кривичното дело – Непостапување според здравствените прописи...