Автор : Берта Китинска

Хроника

Продала шест шишиња вино, едно шише текила и вотка на 15 годишник, заработи кривична

Берта Китинска
Основното јавно обвинителство Кавадарци поднесе Обвинителен предлог против 53-годишна жителка на Кавадарци и против правното лице Друштво за услуги и трговија ПАКО-ПРОМ Пане ДООЕЛ увоз...
МАКЕДОНИЈА

Мицкоски: Идната коалиција ќе биде на база програма со програма, тој принцип не го менуваме

Берта Китинска
Лидерот на опозициската ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски денеска порача дека по изборите се можни разговори за коалицирање со сите политички партии, но според принципот програма со...
МАКЕДОНИЈА

Заев: Очекувам предизборна коалиција со партии од албанскиот блок

Берта Китинска
Претседателот на СДСМ Зоран Заев денеска од Виница најави предност на својата партија во однос на коалициското договарање за претстојните избори со сите партии, а...
Хроника

Засекогаш протерани од земјава двајца криумчари на мигранти

Берта Китинска
Криумчарите на мигранти по признавање на вина, осудени и ќе бидат протерани од земјава Скопје, 21 февруари 2020 (МИА) – По поднесен обвинителен акт од...
МАКЕДОНИЈА

Во училиште во Аеродром настава без мобилни телефони

Берта Китинска
Општинското основно училиште „Александар Македонски“ во соработка со Советот на родители донесе одлука за забрана на употребата на мобилни телефони за време на часовите. –...
МАКЕДОНИЈА

Чолош: Валканата изборна кампања ќе ги натера луѓе да останат дома и да не излезат на гласање

Берта Китинска
Независно од резултатите од изборите на Северна Македонија ќе и треба силно мнозинство во Собранието, за да ги спроведе реформите кои се потребни и за...
МАКЕДОНИЈА

Спасовски: Има две можни решенија за проблемот со пасошите

Берта Китинска
Законот за патни исправи утврдува колкава е важноста на секоја исправа и со одлука на Влада не може да се промени законскиот текст, посочи денеска...
МАКЕДОНИЈА

Нашиот државјанин хоспитализиран со коронавирус во Јокохама е во добра здравствена состојба

Берта Китинска
Нашиот државјанин, кој е хоспитализиран откако се зарази со коронавирус на крузерот во пристаништето во јапонскиот град Јокохама, е во добра здравствена состојба. По тринеделниот...
МАКЕДОНИЈА

Милан, Љатифе, Ѓунер и Санела ги рецитираа своите омилени стихови по повод Меѓународниот ден на мајчиниот јазик (ВИДЕО)

Берта Китинска
Во организација на претседателот на Владата на Република Северна Македонија Оливер Спасовски, по повод Меѓународниот ден на мајчиниот јазик вчера, во Владата се одржа јавна...