СТАНДАРД life

Комора

ЕКОНОМИЈА

Фото и видео дејностите се здружија во Комора, бараат поддршка од Владата

Влатко Зорба
Претставниците на фотографската и видео дејноста во земјава формираа Комора. Здружени, апелираат дека и тие се погодени од пандемијата, дека се колатерална штета од ограничувањата...
ЕКОНОМИЈА

Арсовска: Во новата година институциите треба да воспостават добро корпоративно управување

Берта Китинска
Годината која изминува беше исполнета со многу предизвици и неизвесност во многу области на живеењето,рече претседателката  на Сојузот на стопански комори на Македонија, Данела Арсовска....
ЕКОНОМИЈА

 Азески со два предлога за посилна македонска економија во постковид-19 периодот

Берта Китинска
Кога лекарот не може да постави дијагноза констатира дека проблемот е од стрес. А има ли таков денес, што не живее под стрес. Истото се...
ЕКОНОМИЈАКОМПАНИИ

Стопанските комори задоволни од мерките во четвртиот пакет

Берта Китинска
Стопанските комори се задоволни од мерките предвидени во четвртиот пакет за поддршка на компаниите и граѓаните и што голем број од нивните сугестии и предлози...
ЕКОНОМИЈА

Битиќи: Четвртиот сет на мерки, ќе ги рефлектира реалните потреби на компаниите и на граѓаните

Берта Китинска
Вицепремиерот за економски прашања, координацијана економские ресори и инвестиции Фатмир Бетиќи денеска на средба со претседателот на Стопанската комора на Северозападна Македонија, Неби Хоџа и...
ЕКОНОМИЈА

СКСЗМ: Последиците од вирусот предизвикуваат големи штети и банкротирање на бизнисите

Берта Китинска
Имајќи го во предвид фактот дека рокот за формирање на Владата истекува, Стопанската Комора на Северо-Западна Македонија апелира до политичките партии што поскоро да ја...
ЕКОНОМИЈА

Угостителска комора: Мерките кои треба да се исполнат за да отворат угостителските објекти се ригорозни

Од Туристичко-угостителската комора порачуваат дека се дозволува работа со 30 проценти од капацитетите, а трошоците за плати, сметки, кирии, остануваат исти. “Мерките кои треба да...
ЕКОНОМИЈА

Угостителите бараат бескаматни кредити за да ги обештетат работниците

Берта Китинска
Туристичко угостителската комора на Македонија на прес-конференција објави дека илјадници угостителски објекти кои се дел од оваа комора нема да ги користат мерките на владата....
ЕКОНОМИЈА

Од Комората на сметководители бараат намалување на даночната стапка на сметководствените услуги

Stefanija Kuzmanovska
Да се намали даночната стапка на сметководствените услуги зашто во спротивно ќе нема кој да книжи и да поднесува завршни сметки, велат од Комората на...