Таг : Мерки

МАКЕДОНИЈА

МВР: 250 лице добиле решенија за изолација

Од страна на полициските службеници досега констатирани се вкупно 27741 прекршоци за неносење лична заштита на лицето од кои 415 прекршоци во изминатото деноноќие, информираат...
МАКЕДОНИЈА

Филипче: Дополнителни мерки кои ќе го ограничат движењето нема да има

Дополнителни мерки кои ќе го ограничат движењето нема да има, но Министерот апелира да се почитуваат пропишаните мерки за заштите и протолите, односно сите лица...
ЕКОНОМИЈА

Три конкретни мерки за што поскоро отворање и почеток со работа предложи Групацијата на забавни и едукативни дејности и игротеки

Три конкретни мерки за што поскоро отворање и почеток со работа предложи Групацијата на забавни, рекреативни и едукативни дејности и игротеки при Сојуз на стопански...
МАКЕДОНИЈА

Игротеките бараат дозвола од државата да почнат со работа под посебни протоколи

Три конкретни мерки со апел за што поскоро почнување со работа согласно посебени протоколи за заштита на вработените и посетителите, ќе соопшти денеска Групацијата на...
Регион

Брнабиќ: Воведуваме рестриктивни мерки, работата на ноќните клубови сигурно ќе биде забранета

Влатко Зорба
Премиерката на Србија, Ана Брнабиќ рече дека утре „рестриктивните“ мерки „веројатно“ ќе бидат воведени во повеќе градови, слично на оние што ги воведоа некои локални...
СВЕТ

„НЕМА ДА ПОМИНЕТЕ КАКО ВО ЊУЈОРК“: Трамп им се закани на демонстрантите со невидени мерки!

Stefanija Kuzmanovska
Американскиот претседател Доналд Трамп се закани денеска дека ќе бидат преземени мерки против демонстрантите кои ќе се појават на неговиот предизборен митинг за викендот во...
ЕКОНОМИЈА

Бектеши: Финансиска поддршка за компании кои беа храбри и инвестираа во време на коронакризата

Во изминатите три месеци од кога почна пандемијата со коронавирусот КОВИД – 19 до денеска преку различни мерки обезбедивме поддршка за економијата и за граѓаните...
ЕКОНОМИЈА

Ангеловска: Веќе 10.000 граѓани ги имаат добиено картичките и можат да ги користат

Берта Китинска
До крајот на неделата се очекува да се дистрибуираат околу 100.000 картички од банките до корисниците на домашни платежни картички, а веќе 10.000 граѓани ги...
ЕКОНОМИЈА

Ангеловска: Ваучери за туризам за 117.000 граѓани, веќе се дистрибуираат

Веќе од денеска 117.000 граѓани добиваат ваучери за туризам, кои ќе можат да ги искористат заклучно 15 декември годинава. Доделувањето на платежните картички, пак, кои...
МАГАЗИН

Цеца сите вработени ги оддалечи од вилата: Веднаш штом дознала дека има корона ги презела ОВИЕ МЕРКИ 

Stefanija Kuzmanovska
Фолк ѕвездата Светлана Цеца Ражнатовиќ откри дека е позитивна на коронавирус, а штом ги доби резултатите, се изолира во семејниот дом во Дедиње. Нејзиниот син...