Таг : Мерки

Регион

Нови мерки во Грција, Солун во црвена зона

Stefanija Kuzmanovska
Солун, вториот по големина град во Грција, денес влезе во „црвената“ зона, изјави премиерот Кирјакос Мицотакис, кој во петок треба да објави „вонредни“ мерки, кои...
МАКЕДОНИЈА

Филипче: Мерките се задолжително носење на маски и забрана за групирање, но да живееме нормално

Берта Китинска
Здравствениот систем од крајот на февруари и почетокот на март е во постојана вонредна состојба, вели министерот за здравство Венко Филипче. „Мора да се живее...
Политика

ДС: Да се преземат итни мерки за борбата против аерозагадувањето

Берта Китинска
Демократскиот сојуз смета дека надлежните власти треба да преземат итни и храбри чекори во борбата против аерозагадувањето кое со почетокот на грејната сезона станува централен...
МАКЕДОНИЈА

На кои места ќе мора да се носиме заштитна маска?

Берта Китинска
Со цел справување со заразата, во моментов на сила се неколку мерки како намален капацитет на превозот на патници на 50%, скратено работно време на...
МАКЕДОНИЈА

Полицијата нема да се врши контрола: Граѓаните ќе може да си се собираат по дома и на верски празници

Берта Китинска
Вчера беше регистриран нов рекорден број на случаи. Вклуно 870 лица се имаа заразено од Ковид-19 во земјава. Од денеска сите граѓани, освен оние кои...
МАКЕДОНИЈА

Грашковска: Угостители прават свадби и не ги почитуваат доволно протоколите

Берта Китинска
За три свадби организирани во угостителски објекти во Тетово, Боговиње и Арачиново, Државниот пазарен иснпекторат по спроведена контрола има поднесено кривична пријава за прекршување на...
Политика

Собранието расправа за легислативно регулирање на носењето маски на отворено

Берта Китинска
Пратеници од власта и од опозицијата поднесоа амандамни на измените и дополнувањето на Законот за заштита на населението од заразни болести, што започнаа да се...
МАКЕДОНИЈА

Караџовски: Не се почитуваат мерките и сега се наоѓаме во критична фаза

Берта Китинска
„Не може нешто да е влошено во државата, а ние да молчиме и да не кажуваме. Доколку Македонија не сака најцрно сценарио, а ние сме...
МАКЕДОНИЈА

Мерките кои ќе се применуваат, имитираат полициски час, вели Филипче

Берта Китинска
Расте бројот на новозаразени и починати лица од Ковид 19 во земјава. Министерот за здравство верува дека ќе се избегне  полициски час со  измените на...
Вести

Ескалираа протестите во Италија заради воведените мерки (ВИДЕО)

Влатко Зорба
Денеска се одржаа протести во повеќе италијански градови поради владините мерки против коронавирусот, а судири меѓу демонстрантите и полицијата се случија на неколку митинзи. Римскиот...