Стандард

НУК

ЕКОНОМИЈА

НУК до Филипче: Зошто угостителите повторно се игнорираат и деградираат?

Влатко Зорба
„Просто сме вчудоневидени на некоректниот однос на Министерот Венко Филипче и Министерството на здравство што имале т.н. состанок со стопанските комори на почетокот на неделата...
ЕКОНОМИЈА

НУК до Владата упати барања за промена и унапредување на постојни протколи за работа на угостителски објекти

Утринава на официјалните мејлови на Комисија за заразни болести и Министерството за здравство доставени се предлозите и барањата на НУК за промена, усогласување и унапредување...
ЕКОНОМИЈА

НУК со иницијатива за промена, исправка и дополнување на шифри на дејност за пријава на финансиска поддршка од 6-тиот сет мерки

Утринава до Претседателот на Влада доставено е барање со иницијатива за промена, исправка и дополнување на шифри на дејност кон јавен повик за пријава на...
ЕКОНОМИЈА

НУК: Дел од угостителите кои беа затворени по 5 мај ќе извисат од шестиот пакет мерки

Десетти мај 2021 година е последниот ден за пријава за финансиска поддршка за угостителите регистрирани со шифри на приоритетна дејност: 56.10, 56.29, 56.30. И покрај...
ЕКОНОМИЈА

Од денес можност за верификација со печат „чисто и безбедно“ за сместувачки објекти од мал обем

„Локалните самоуправи имаат евидентирано неколку илјади категоризирани и некатегоризирани сместувачки објекти од мал обем (куќи, вили, викендици, станови, апартмани и соби кои се издаваат) со...
ЕКОНОМИЈА

НУК: Иницијатива до Народна банка за одложување, отпишување и репрограмирање на доспеани обврски и кредити на угостителите

Влатко Зорба
„Реализацијата на шестиот пакет економски мерки за неповратна финансиска помош и поддршка на угостителската индустрија ќе им овозможи делумно на угостителите да ги надоместат штетите...
ЕКОНОМИЈА

НУК: Владата со новиот пристап на надомест на штетите и загубите поради пандемијата преќутно ги прифати нашите сугестии

Влатко Зорба
„Континуираното медиумско укажување од страна на Независната угостителска комора на Владата за несоодветните и селективни мерки за угостителите и угостителската индустрија конечно вроди плод. Благодарение...
ПРЕТПРИЕМАЧ

Јосифовски: Единствен бенефит од „to go“ е што вработените наместо да седат дома, дремат во угостителските објекти

Влатко Зорба
Угостителите тонат во долгови и кредити, немаат веќе услови, можности и начини за задолжувања со цел да ги премостат или одложат финансиските проблеми во кои...
ЕКОНОМИЈА

НУК: Сертификатот „ЧИСТО И БЕЗБЕДНО“ е од посебно значење за угостителите за време на пандемијата и за постковид периодот

Влатко Зорба
„Во време на здравствената криза со пандемијата Ковид-19 во која сме затекнати повеќе од една година за секој наш гостин најважно е здравјето и неговата...
ЕКОНОМИЈА

НУК: Стопанската комора на Србија обезбеди бесплатно вакцинирање на сите заинтересирани угостителски работници од Македонија

Влатко Зорба
„Со оглед дека угостителите и угостителските работници извисија на сите можни начини изминатиот период од страна на Владата со своите барања за потреба од посебни...
error: Превземањето на содржина без дозвола од авторот е дело казниво со закон!!!