Таг : протоколи

МАКЕДОНИЈА

Четири угостителски објекти ги прекршиле протоколите, ДПИ ќе поднесе кривични пријави

Влатко Зорба
Државниот пазарен инспекторат (ДПИ) во текот на вчерашниот ден извршил вкупно 524 контроли и 26 надзори во угостителски објекти во повеќе градови во државата. Контролите...
ЕКОНОМИЈА

Со нови протоколи се отвораат игротеките безбедни за децата

Берта Китинска
Групацијата на забавни, рекреативни и едукативни дејности во рамки на Услужната комора при Сојуз на стопански комори на Македонија го поздрави носењето на протоколите за...
Кошарка

Комесарот на НБА: Со соодветни протоколи, можеме да ги вратиме навивачите во салите

Stefanija Kuzmanovska
Комесарот на НБА, Адам Силвер, во средата изрази надеж дека во новата сезона, која според него нема да започне пред јануари, навивачите сепак ќе се...
Скопје

Виз Ер Скопски маратон 2020 организиран под специјални протоколи

Stefanija Kuzmanovska
Организаторите на Виз Ер Скопски маратон ќе одржат прес-конференција на која ќе информираат за начинот на организација на маратонот за оваа година. Обраќање на прес-конференцијата...
МАКЕДОНИЈА

Дозволено одржување на настани и на затворено

Берта Китинска
На денешната владина седница беа прифатени предложените протоколи од Комисијата за заразни болести при Министерството за здравство. И за настаните на отворено и за оние...
МАКЕДОНИЈА

Училиштата ќе поставуваат ознаки за правецот на движење и запазување на минимум потребното растојание

Берта Китинска
Комисијата за заразни болести изготви протоколи за одржување настава со физичко присуство во основните и средните учулишта, како и алгоритам за постапување во случај на...
МАКЕДОНИЈА

Градинките во септември, училиштата еден месец подоцна ќе почнат со работа

Берта Китинска
Градинките се подготвени да ги отворат вратите и да ги згрижат децата чии родители ќе мораат да одат на работа. На прашањето кога ќе се...
МАКЕДОНИЈА

Уште еден месец распуст, училишното ѕвонче ќе заѕвони на 1.окотомври

Берта Китинска
Учебната година наместо на 1-ви септември да почне на 1-ви октомври 2020 година. Владата на вчерашната седница ги усвои Протоколите за постапување на основните и...
МАКЕДОНИЈА

МЗ: МТСП ќе ги доработи дел од протоколите за градинките

Берта Китинска
Комисијата за заразни болести на денешниот состанок побара од Министерството за образование и наука да достави податоци за сите училишта во сите општини во државава...
МАКЕДОНИЈА

Состанокот за протоколите за наставата продолжува утре

Берта Китинска
Состанокот на Комисијата за заразни болести заедно со претставници на Министерството за образование и наука на кој се очекува да бидат финализирани протоколите за реализација...