Таг : Ковид

МАКЕДОНИЈА

Скопје и Струмица со најголем број на новоинфицирани лица со Ковид 19

Берта Китинска
Министерството заздравство информира дека во последните 24 часа се направени 1372 тестирања, а регистрирани се 112 нови случаи на ковид-19. Според статистиката денеска најмногу забоелни...
МАКЕДОНИЈА

„Изгубивме херој од нашето семејство“: Емотивно писмо за медицинската сестра од Охрид која ја изгуби битката со Ковид19

Берта Китинска
Уште еден здравствен работник пред неколку дена,  ја изгуби битката со КОВИД-19 во нашата земја. Почина медицинската сестра Дијана Димоска од охридската болница како последица...
МАКЕДОНИЈА

Наскоро ќе бидат достапни брзи тестови за Ковид-19, најави Филипче

Берта Китинска
Вчерашната статистика на Министерството за здравстви покажува 48 нови случаи од 387 тестирања. Починати се четири лица, а оздравеле 61 пациент.Министерот за здравство Венко Филипче...
Вести

Половина милион ајкули може да умрат поради вакцината за КОВИД-19

Влатко Зорба
Ајкулите произведуваат сквален, природно масло произведено во нивниот црн дроб и е состојка на неколку кандидати за вакцини против КОВИД-19. Според активисти за заштита на...
МАКЕДОНИЈА

13 деца и една негователка во изолација, нов случај на Ковид 19 во градинка

Берта Китинска
Нов случај на позитивно лице на Ковид 19 во градинка во Битола. Воспитувачка од градинката „Коца Василева“ која е дел од установата за детски градинки...
МАКЕДОНИЈА

Овие три скопски општини имаат најголем број активни случаи на Ковид 19

Берта Китинска
Во последните 24 часа се направени 1559 тестирања, а регистрирани се 141 нови случаи на ковид-19 од кои 51 се од Скопје. Веќе неколку дена...
МАКЕДОНИЈА

Беќаровски со порака: Ако се придржуваме до правилата на 11 октомври може да прогласиме победа над Ковид 19

Берта Китинска
Докторот Нико Беќаровски од Клиниката за токсикологија преку својот Фејсбук профил упати порака до сите објаснуваќи дека ако се придржуваме до трите правила на 11...
МАКЕДОНИЈА

Вакцина против Ковид-19 не треба да биде задолжителна, вели д-р Марковски

Берта Китинска
Проф. д-р инфектолог и член на ИК на ВМРО-ДПМНЕ Вело Марковски во вечерашното гостување „Што не е јасно“ на ТВ Алфа, изјави дека вакцината против...
МАКЕДОНИЈА

Шахпаска: Во градинките има многу слободни места за сите оние кои досега не ги запишале своите деца

Берта Китинска
Министерката за труд и социјална политика Јагода Шахпаска и министерот за здравство Венко Филипче, денеска во Владата на Република Северна Македонија се сретнаа со тројца...