СТАНДАРД life

Ковид

Здравје

Откриено зошто некои луѓе долго страдаат од Ковид

Urednik
Откако пандемијата „Ковид-19“ првпат го погоди светот, истражувачите се обидуваат да разберат зошто, во споредба со другите коронавируси, САРС-КоВ-2 произведува такви негативни долгорочни ефекти. Долгиот...
ЕКОНОМИЈАКОМПАНИИ

Стопанска комора: Недостасуваат работници кои што ќе работат во ресторани и хотели

Според интерната анкета што ја спроведе Стопанската комора кај големите ресторански и хотелски капацитети кои се нејзини членки им недостига 50 проценти од потребниот кадар,...
КОМПАНИИ

Се продаваат брзи тестови за Ковид во германски супермаркети, пет парчиња за 25 евра

Влатко Зорба
Од денес, германските малопродажни ланци „Алди Норд“ и „Алди Суд“ започнаа да продаваат и тестови за антиген за коронавирус. На купувачите ќе им биде дозволено...
КОМПАНИИ

Со ширењето на вакцинацијата, се намалува бројот на ковид-милијардери

Влатко Зорба
Пандемијата донесе со себе невидени можности за збогатување. Сега тие богатства се трошат и се губат со голема брзина, пренесе Блумберг. Пандемијата на коронавирус откри...
ЕКОНОМИЈА

КОВИД кризата донесе нееднаков третман за компаниите од различни сектори

Влатко Зорба
Ковид кризата предизвика длабоки промени во стопанството и во функционирањето на компаниите. Прилагодувањето на оперативното работење е само мал дел од длабочината на ударот врз...
КОМПАНИИ

КОВИД КАКО ПОДАРОК ​​ОД НЕБО: Заработката на „Морган Стенли“ во 2020 година се зголеми за 50%!

Влатко Зорба
Американската банка „Морган Стенли“ успеа значително да профитира од 2020 година. Има предвидувања за приходите за четвртиот квартал за да се заокружи најдобрата година на...
КОМПАНИИ

Зголемените цени на храната вршат притисок врз земјите во развој

Влатко Зорба
Наглото закрепнување на цените на храната предизвикува загриженост за инфлацијата и потенцијалните немири во некои земји во развој. Складирање, логистички тешкотии и суво време ги...
КОМПАНИИ

ОКТА прва компанија во државата со „CoVid-Shield“ сертификат

msp-admin
ОКТА АД – Скопје ги заврши сите потребни процедури за добивање највисоко ниво „CoVid-Shield“ сертификат за работните простории и инсталацијата во Миладиновци. Со тоа стана...
ЕКОНОМИЈА

Бескаматна кредитна линија Ковид 3, нова помош за стопанството

Берта Китинска
Нова помош за стопанството, трета бескаматна кредитна линија од 31 милион евра. Обезбедена е нова помош за стопанството, трета по ред бескаматна кредитна линија Ковид...
ЕКОНОМИЈА

Буџетот за 2021 година ќе обезбеди одржливост и надминување на негативните последици

Берта Китинска
Буџетот за 2021 година се обезбедува одржливост и можност за побрзо надминување на негативните последици од коронакризата Предлог Буџетот кој денеска влегува во собраниска процедура...