Стандард

Буџет

КОМПАНИИ

Пандемијата отвори дупка од 21,7 милијарди евра во грчкиот буџет

Влатко Зорба
Изминатата 2020 година, обележана со пандемија на коронавирус, отвори дупка од 21,7 милијарди евра во грчкиот буџет. Како резултат на блокадата на економијата, првичните планови...
ЕКОНОМИЈА

Домаќинствата во Македонија третина од буџетот трошат за храна и безалкохолни пијалаци

Влатко Зорба
Во финалната потрошувачкана домаќинствата во земјава, во текот на 2018-та година, најголемо учество (31,5%) имаат храната и безалкохолните пијалаци, покажуваат податоците на Државниот завод за...
ЕКОНОМИЈА

Над 4 милијарди евра ќе троши државава в година

Берта Китинска
Вчеравечер половина час пред полноќ во Собранието беше изгласан Буџетот за 2021 година. Мнозинството успеа да се обезбеди во салата во време на гласањето присуствуваат...
ЕКОНОМИЈА

Државата врати 1 милијарда 146 милиони евра, Буџетот е стабилен, вели Заев

Влатко Зорба
За тоа како ќе се справиме со економската криза освен редовните задолжувања, премиерот Зоран Заев изјави дека реално очекува дека земјава ќе се оддржи на...
ЕКОНОМИЈА

Буџетот за 2021 година ќе обезбеди одржливост и надминување на негативните последици

Берта Китинска
Буџетот за 2021 година се обезбедува одржливост и можност за побрзо надминување на негативните последици од коронакризата Предлог Буџетот кој денеска влегува во собраниска процедура...
ЕКОНОМИЈА

Здравството и економска стабилност приоритет на предлог Буџетот за идната година

Берта Китинска
Предлог Буџетот за 2021 година, обезбедува одржливост, рационализирање на трошењата со оптимизација на расходите на јавната администрација и дигитализација на јавните услуги како и прецизни...
ЕКОНОМИЈА

Преговорите завршени, усогласен буџетот на ЕУ од 2021 до 2027 година

Stefanija Kuzmanovska
Земјите-членки на ЕУ, Европскиот парламент и Европската комисија денеска ги завршија преговорите со договор што овозможува усвојување на повеќегодишниот буџет на ЕУ за периодот од...
ЕКОНОМИЈА

Фирмите и граѓаните ќе добијат финансиска помош – Собранието го донесе ребалансот

Берта Китинска
Собранието го донесе ребалансот Фирмите и граѓаните ќе добијат  финансиска помош. Со 55 гласа „за“ и 24 „воздржани“, Собранието, неколку минути по полноќ, го донесе...
ЕКОНОМИЈА

Новиот ребалансот ќе обезбеди средства за справување со економските последици од пандемијата

Берта Китинска
Денеска пратениците треба да ја продолжат расправата за вториот ребаланс на Буџетот во кој се планирани средства за реализација на четвртиот пакет антикризни мерки во...
error: Превземањето на содржина без дозвола од авторот е дело казниво со закон!!!