Таг : Реформи

МАКЕДОНИЈА

Влада: Реформите во медиумите ќе ги носиме во широка консултација со медиумските експерти

Stefanija Kuzmanovska
Владата попладнево преку соопштение информира дека ги зема предвид укажувањата на „Репортери без граници“ и најавува дека во соработка со медиумските организации и медиумите, ќе...
МАКЕДОНИЈА

Хоџа: Ќе има редефинирање, но на остатоците од режимот преку реформи

Генералниот секретар на Беса, Аријанит Хоџа, на новинарско прашање дали партијата се залага за редефинирање, а со тоа истото ќе се пренесе во коалицијата со...
МАКЕДОНИЈА

Николовски: Добитни места на листите ќе има за сите коалициони партнери, не само за СДСМ

Социјалдемократскиот сојуз на Македонија на Централниот одбор донесе роковник. Во моментов завршува внатрепартиската процедура, во делот на предлагање од месни одбори до утврдување на потенцијалните...
МАКЕДОНИЈА

Заев: Судските предмети ќе се следат електронски, следува разрешување на тој што намерно застарува случај

Лидерот на СДСМ, Зоран Заев најави нови реформи во правосудството по формриање на новата влада. Според него, ако судиите намерно застаруваат предмети, по автоматизам ќе...
Компании и пазар

Копач: С. Македонија најдобра во енергетските реформи

Влатко Зорба
Директорот на Секретаријатот на Европската енергетска заедница, Јанез Копач, неодамна на потпишувањето на договорот со Босна и Херцеговина рече дека Македонија е најуспешна земја во...
МАКЕДОНИЈА

Петровска со порака до вработените во МВР: Ќе се спротивставиме на обидите за паралелни структури

Дополнителната заменик министерка во Министерството за внатрешни работи, Славјанка Петровска преку прес конференција испрати порака до припадниците на МВР, да не помислат на формирање на...
Политика

Царовска: Се работи на исполнување на целта до 2021 година да нема ниту едно лице во институција од социјалната заштита

Влатко Зорба
Развивање на социјални услуги на локално ниво во општините согласно потребите на населението е вториот дел од реформата на социјалната заштита, откако претходно беше зголемена...
МАКЕДОНИЈА

Арсовски: Потребно е прочистување во судската фела

Александар Тодески
Точно е дека во Западен Балкан се чистат голем дел од работите, но останува најголемиот проблем, високиот криминал и корупција и тоа ќе продолжи да...
МАКЕДОНИЈА

Османи: Евроинтеграциите највисок државен приоритет на Македонија

Елена Даскалова
На средбата со Штефан Холтхоф-Пфорнер, кој е министер за сојузни, европски и меѓународни прашања во Владата на Северна Рајна Вестфалија, вицепремиерот Османи заклучи дека во...
МАКЕДОНИЈА

Туск: Реформа во преговарачкиот процес да, но не на штета на Западен Балкан

Александар Тодески
Лидерот на Европската народна партија (ЕПП) и поранеен претседател на Европскиот совет, Доналд Туск му забележа на францускиот претседател Емануел Макрон за односот кон Западен...