Таг : програма

Политика

ДС: Гласајте за европска Македонија

Зоран Димитровски, генерален секретар на Демократскиот сојуз, одржа прес конференција, на која ги презентираше ставовите на Демократскиот сојуз за изборите и најави одржување на  VI-от Конгрес...
Компании и пазар

Петров: Македонија како стартап и технолошки хаб во регионот (ВИДЕО)

Влатко Зорба
„Во следниот мандат, целосно сме фокусирани на новиот бран на млади, македонски претприемачи. Заедно со нив, во следните четири години ќе ја позиционираме Република Северна...
Политика

Програмата на СДСМ и Коалицијата Можеме објавена на знаковен јазик

Водејќи се од принципите на инклузивност и еднаквост, СДСМ и Коалицијата „Можеме” шесте клучни столба од Програмата ги објавија на знаковен јазик. На овој начин,...
Политика

Усвоена Програмата за финансирање на програмските активности на здруженијата и фондациите за мерки за справување со КОВИД-19

Влатко Зорба
Владата на Република Северна Македонија на денешната седница ја разгледа и усвои Програмата за финансирање на програмските активности на здруженијата и фондациите за мерки за...
МАКЕДОНИЈА

Заев за кандидатите за пратеници: Ова се луѓето кои ја носат веќе извесната победа

Низ плодна дискусија, во работна атмосфера, Конгресот ја прифати предлог програмата „Можеме“ за официјална програма на СДСМ и Коалицијата. СДСМ започнува нова пракса со тандем...
МАКЕДОНИЈА

Заев: Судските предмети ќе се следат електронски, следува разрешување на тој што намерно застарува случај

Лидерот на СДСМ, Зоран Заев најави нови реформи во правосудството по формриање на новата влада. Според него, ако судиите намерно застаруваат предмети, по автоматизам ќе...
МАКЕДОНИЈА

Операторите да ги почитуваат авторските права за емитување на програмите, велат од ММА

Берта Китинска
Операторите да ја преиспитаат најавата дека ќе прекинат со емитување на програмите на националните телевизии поради новите законски обврски за авторските права, а надлежните институции...
МАКЕДОНИЈА

Операторите ќе прекинат со реемитување на домашни и странски ТВ канали, освен на јавниот сервис

Берта Китинска
Реемитувањето на сите домашни и странски ТВ канали преку македонските оператори ќе биде прекинато. Операторите ќе го пренесуваат само јавниот сервис – МТВ1, МТВ2 и...
МАКЕДОНИЈА

Костадинов: Извршителот на Груевски ја копира програмата на СДСМ

Александар Тодески
Портпаролот на СДСМ, Костадин Костадинов на прес конференција посочи дека опозициската ВМРО-ДПМНЕ ја копира програмата на владејачката партија за инфраструктурата. „Извршителу Мицкоски, кога ќе те...
МАКЕДОНИЈА

Усвоена програма за животна средина со која ќе се делат субвенциите за инвертери во Тетово

Stefanija Kuzmanovska
Советот на општина Тетово на денешната 28-ма седница усвои Предлог програма за активности од областа на заштитата на животната средина, со што локалната самоуправа ќе...