СТАНДАРД life

Петров

ЕКОНОМИЈА

Два милиони евра неповратни средства за поддршка на проекти на старт-ап и спин-оф компаниите

Влатко Зорба
Заменикот на претседатеот на Владата задолжен за економски прашања, координација на економските ресори, Фатмир Битиќи и директорот на Фондот за Иновација и Технолошки развој Коста...
ПРЕТПРИЕМАЧ

Петров: Мора макотрпно и брзо да работиме на имплементирање на глобалните трендови

Влатко Зорба
На јавниот повик за дигитализација на земјоделството, во Фондот за иновации пристигнале 39 иновативни предлог решенија. Колку од нив ќе го делат буџетот од шест...
ЕКОНОМИЈА

Петров: Покажавме дека ФИТР претставува појдовна точка на сите кои имаат храбри и иновативни идеи

Влатко Зорба
Верувам дека во изминатиот период покажавме дека #ФИТР претставува појдовна точка на сите оние кои имаат храбри и иновативни идеи кои подоцна прераснуваат во успешни...
ЕКОНОМИЈА

Петров: Дигитализацијата се воведува и во најделикатните сегменти на земјоделството

Влатко Зорба
ФИТР и Швајцарската програма за зголемување на пазарната вработливост (ИМЕ) потпишаа меморандум за соработка со која обезбедуваат директна менторска поддршка за побрза комерцијализација и примена...
ЕКОНОМИЈА

6 милиони евра за микро, мали и средни компании за технолошки развој за забрзан економси раст

Влатко Зорба
Вкупно 6 милиони евра, се ставаат на располагање преку првиот јавен повик за ко-финансирани грантови на микро, малите и средни компании за технолошки развој и...
ЕКОНОМИЈА

Петров: Ќе создадеме европски стандарди и услови за странските претприемачи да работат и живеат во Македонија

Влатко Зорба
Во ерата на дигитална економија која овозможува се поголема слобода во начинот на работење, државава има голем потенцијал да привлече експерти од целиот свет. Дополнително,...
ЕКОНОМИЈА

Петров: Петте пакети со економски мерки вредат милијарда евра

Влатко Зорба
Вредноста на пакетите е една милијарда евра, секој пакет има по стотици милиони. Некои од мерките се директно од буџетот, некои предизвикуваат буџетски импликации, изјави...
КОМПАНИИ

Петров: Македонија ќе стане нова атрактивна дестинација за дигитални номади

msp-admin
Една од главните стратешки цели на новоформираниот Стартап Совет на ФИТР ќе биде креирање на долгорочна стратегија за привлекување на дигитални номади во Северна Македонија....
КОМПАНИИ

ФИТР: Основан Стартап совет што ќе креира стратегија за брз развој на стартап екосистемот

msp-admin
Фонд за иновации и технолошки развој (ФИТР), за првпат во земјава, формира Стартап совет чија примарна цел е да ја претставува старт – ап заедницата...