Стандард

ФИТР

ЕКОНОМИЈА

ФИТР станува првата сертифицирана државна институција со Стандард за спречување на корупција

Влатко Зорба
Фондот за иновации и технолошки развој (ФИТР) го имплементираше ISO 37001:2017, со што стана првата државна институција сертифицирана со меѓународниот Стандард за спречување корупција. Како...
ЕКОНОМИЈА

6 милиони евра за микро, мали и средни компании за технолошки развој за забрзан економси раст

Влатко Зорба
Вкупно 6 милиони евра, се ставаат на располагање преку првиот јавен повик за ко-финансирани грантови на микро, малите и средни компании за технолошки развој и...
ЕКОНОМИЈА

Петров даде отчет за едномесечната работа во ФИТР

Берта Китинска
Директор на Фондот за иновации и технолошки развој Коста Петров даде отчет за едномесечната работа на оваа функција: Потпишани 71 договори со вкупен износ од...
КОМПАНИИ

Петров: Македонија ќе стане нова атрактивна дестинација за дигитални номади

msp-admin
Една од главните стратешки цели на новоформираниот Стартап Совет на ФИТР ќе биде креирање на долгорочна стратегија за привлекување на дигитални номади во Северна Македонија....
КОМПАНИИ

ФИТР: Основан Стартап совет што ќе креира стратегија за брз развој на стартап екосистемот

msp-admin
Фонд за иновации и технолошки развој (ФИТР), за првпат во земјава, формира Стартап совет чија примарна цел е да ја претставува старт – ап заедницата...
ЕКОНОМИЈА

ФИТР склучи Меморандум за соработка со Стартап Македонија

Асоцијацијата на стартап заедницата на РСП заедно со Фондот за иновации и технолошки развој, потпишаа Меморандум, со кој се обврзаа на соработка, односно спроведување и...
КОМПАНИИ

Бизнис Мрежа од сега со бонитетни информации за компании од Србија, Хрватска, Црна Гора и Словенија

msp-admin
На македонските компании значително ќе им се олесни процесот за носење паметни деловни одлуки во соработка со компании од регионот. Сега веќе имаат можност да...
КОМПАНИИ

Петров: ФИТР е двигател на иновациите, затоа е логичен след за мојата кариера

msp-admin
ФИТР е двигател на иновациите, на дигиталниот развој и претприемништвото. Токму затоа е и логичен след за мојата кариера. Јас сум личност која потекнува и...
ЕКОНОМИЈА

Продолжен рокот за аплицирање на повикот за Дигитализација на општините

Влатко Зорба
Поради зголемениот интерес од компаниите и големиот број дополнителните прашања и сугестии од потенцијалните апликанти рокот за аплицирање за јавниот повик за Дигитализација на општините...
error: Превземањето на содржина без дозвола од авторот е дело казниво со закон!!!