Стандард

ВИ

ЕКОНОМИЈА

ФИТР ќе ја предводи националната стратегија за вештачка интелигенција

Влатко Зорба
Фондот за иновации и технолошки развој (ФИТР) ќе ја предводи националната стратегија за вештачка интелигенција на која ја подготвува Владата на Северна Македонија. Директорот на...
ТЕХНОЛОГИЈА

Word ќе користи вештачка интелигенција за да предвиди што сакаме да напишеме од март

Влатко Зорба
Microsoft Word е една од најпопуларните канцелариски апликации на технолошкиот гигант. Минатата година дознавме за интересно подобрување што ќе го олесни воведувањето на текстот. Софтверските...
ТЕХНОЛОГИЈА

ЕУ заостанува зад САД и Кина во областа на вештачката интелигенција

Влатко Зорба
Европската унија заостанува во развојот и употребата на вештачка интелигенција, област во која САД се лидери, додека Кина бележи брз напредок, се вели во извештајот...
ТЕХНОЛОГИЈА

Вештачки интелект на Microsoft го разбира природниот јазик подобро од луѓето

Влатко Зорба
Алгоритмот за разбирање на природниот јазик Microsoft DeBERTa ги надминува човечките можности во еден од најсложените тестови за проценка на ваквите алгоритми – SuperGLUE. Во...
ТЕХНОЛОГИЈА

Мaск: Луѓето мора да се поврзат со машини или ќе станат бескорисни

msp-admin
Милијардерот Елон Маск е познат по своите футуристички идеи, а неговиот последен предлог е да нè спаси од безначајноста затоа што вештачката интелигенција станува сè...
ТЕХНОЛОГИЈА

Вештачка интелигенција ќе „лови“ опасни датотеки во Gmail

msp-admin
Вештачка интелигенција на Google скенира милијарди датотеки што се прикачени на пораките на Gmail секој ден за да идентификуваат малициозни документи. Во својата работа, интелигентниот...
КОМПАНИИ

Вештачката интелигенција има потреба од нови правила, велат од Google

msp-admin
На системите за вештачка интелигенција веќе им се потребни нови регулаторни правила, рече извршниот директор на Google, Сундар Пичаи во интервју за „Фајненшл тајмс“. Според...
ТЕХНОЛОГИЈА

Sony сака да го промени готвењето преку вештачка интелигенција

msp-admin
Јапонскиот гигант Sony формира нова единица за вештачка интелигенција која може да го промени начинот на готвење и јадење – преку роботи-готвачи и повкусни рецепти....
ТЕХНОЛОГИЈА

Мобилна апликација препознава ризик од добивање грип користејќи вештачка интелигенција

msp-admin
Популарната апликација за временски услови The Weather Channel користи вештачката интелигенција од IBM Watson за да ги информира корисниците на iOS и Android за ризикот...
АНАЛИЗИ

Кои се предизвиците со кои се соочуваат жените на идниот пазар на трудот?

msp-admin
Предупредувачкиот звук се слуша со години: вештачката интелигенција ќе го трансформира пазарот на трудот. Разговорот во светот на технологијата сега се претвори во обид да...