Стандард

ИБМ

КОМПАНИИ

IBM: Недостатокот на чипови може да трае уште 2 години

Влатко Зорба
Претседателот на американската корпорација ИБМ, Џејмс Вајтхурст, за Би-Би-Си во петокот изјави дека верува дека недостатокот на чипови во светот ќе се почувствува уште две...
КОМПАНИИ

IBM: Престанете да вработувате само на основа на диплома

msp-admin
Поранешната претседателка на IBM, Џини Ромети смета дека најдоброто нешто може работодавачите да го направат за својот бизнис, за работната сила и целото општество е...
ТЕХНОЛОГИЈА

IBM ја напушта технологијата за препознавање на лице

msp-admin
Технолошкиот гигант IBM објави дека го запира развојот на технологијата за препознавање лице за да се поттикне одговорно користење на технологијата. Оваа компанија со години...
ТЕХНОЛОГИЈА

Мобилна апликација препознава ризик од добивање грип користејќи вештачка интелигенција

msp-admin
Популарната апликација за временски услови The Weather Channel користи вештачката интелигенција од IBM Watson за да ги информира корисниците на iOS и Android за ризикот...