Таг : грип

СВЕТ

Грипот уништен од короната? Три теории за два вируси ја мачат науката

Stefanija Kuzmanovska
Бројот на лица заразени со грип годинава се намали за 98 проценти ширум светот, уништувајќи го стравот од „твиндемија“ – вкрстување на грипот и вирусот...
Вести

Британски научник: Короната ќе биде постојана болест како грипот

Влатко Зорба
Еден од најважните британски научници, Патрик Валенс, изјави дека коронавирусот веројатно ќе стане трајно заболување како грипот, доколку вакцината против овој вирус не е ефикасна....
Регион

Лекарите не паметат ваков одзив: Во овој српски град потрошени сите на дози на вакцина против грип

Stefanija Kuzmanovska
Поради никогаш видениот одзив, беа потребни помалку од две недели за да се потрошат сите дози на вакцина против сезонски грип во Здравствениот дом во...
Вести

5 митови за коронавирусот и грипот во кои не треба да се верува

Влатко Зорба
Пред нас е сезоната на грип, а бројот на нови случаи на ковид-19 е во пораст низ целиот свет. Оваа есен и зима, истовремено ќе...
Регион

Зошто маските во моментов се посилно оружје од вакцината?

Берта Китинска
Спрпскиот епидемиологот д-р Дарија Кисиќ Тепавшевиќ зборуваше за вакцина против коронавирусот. -Да, се надеваме на дека вакцината ќе стигне што е  можно поскоро, што е...
СВЕТ

СЗО предупредува: Ковид-19 се шири со алармантно висока брзина, пред сезоната на грип

Stefanija Kuzmanovska
Светската здравствена организација предупреди дека Ковид-19 се шири со алармантно висока брзина во делови на северната хемисфера, неколку месеци пред зимската сезона на грип. –...
Вести

Сезоната на грип ќе го удвои бројот на заразени со коронавирус?

Влатко Зорба
Научниците од институтот „Макс Планк“ во Берлин истакнуваат дека вакцинацијата против грип годинава може да го намали и ризикот од инфекција со коронавирус. Лекарите уште...
СВЕТ

Расте загриженоста за грипот и вториот бран на коронавирусот: Може ли да се спречи најлошото сценарио?

Stefanija Kuzmanovska
Загриженоста расте низ целиот свет за вториот бран на коронавирус, кој е најавен за наесен. Анксиозноста е поголема затоа што „традиционално“ во тој период од...
Вести

Ковид-19 убива 20 пати повеќе луѓе неделно од грипот

Ако некој мислеше дека новиот коронавирус е само „посилен грип“, нова научна студија го уништи и тој мит. Автори на истражување откриле дека имало околу...
МАКЕДОНИЈА

Караџовски: Зголемениот број случаи на грип годинава не ни одеше во прилог

Влатко Зорба
Епидемиологот од Инситутот за јавно здравје д-р Жарко Караџовски на денешната видеосесија во Владата ја појасни клиничката слика на пациентите заболени со вирусот Ковид-19. –...