Стандард

ТЕХНОЛОГИЈА

ТЕХНОЛОГИЈА

Кинески Unitree има морничаво реални роботи со четири нозе (ВИДЕО)

Влатко Зорба
Кинеската компанија за роботика Unitree го претстави својот најнов робот, А1, на саемот за потрошувачи на електроника (CES) на почетокот на 2020 година. Сега Unitree...
ТЕХНОЛОГИЈА

Мајмун игра „Понг“ со неговиот мозок: Идејата на Маск функционира, а ова е само почеток (ВИДЕО)

Влатко Зорба
Neuralink објави ново видео, а главниот лик е мајмун кој сака видео игри. Животното ужива во играта „Понг“, и тоа само со помош на сопствениот...
ТЕХНОЛОГИЈА

Google го следи однесувањето на корисниците на Android

Влатко Зорба
Безбедносниот експерт Макс Шремс поднесе жалба против Google во Франција, тврдејќи дека овој технолошки гигант ги следи сопствениците на телефони со Android без нивно знаење....
ТЕХНОЛОГИЈА

HarmonyОS: Huawei го претстави новиот концепт на поврзување за поедноставен живот

Влатко Зорба
Д-р Ванг Ченглу, претседател на одделот за софтвер инженеринг за потрошувачи на Huawei БГ и директор на деловна единица „AI and All-scenario Intelligence Business“, одржа...
ТЕХНОЛОГИЈА

Genesis го сруши светскиот рекорд во симултана контрола на дронови (ВИДЕО)

Влатко Зорба
Беспилотните летала многу брзо станаа една од омилените алатки за компаниите кои сакаат да го привлечат вниманието на корисниците, а Genesis, марката на автомобили на...
ТЕХНОЛОГИЈА

5G технологија: Покренување на еволуцијата на сајбер безбедноста

Влатко Зорба
Не може да се негира дека сајбер безбедноста навистина игра важна улога за секој бизнис во денешно време. Но, нејзината важност порасна во голема мера...
ТЕХНОЛОГИЈА

ЗА ПРВ ПАТ ВО ИСТОРИЈАТА: Хеликоптер на тлото на Марс (ВИДЕО)

Влатко Зорба
Хеликоптерот на НАСА слета на тлото на планетата Марс, откако го напушти мајчиниот брод, односно роверот „Perseverans“, објави вселенската агенција во саботата вечерта. Според светските...
ТЕХНОЛОГИЈА

„Супер Марио“ игра од 1986 година продадена за 660.000 долари!

Влатко Зорба
Неотворена Нинтендо игра „Супер Марио Брос“ од 1986 година беше продадена на аукција во Америка за 660.000 долари! Играта беше купена во 1986 година како...
error: Превземањето на содржина без дозвола од авторот е дело казниво со закон!!!