СТАНДАРД life

ТЕХНОЛОГИЈА

ТЕХНОЛОГИЈА

ЕУ ќе формира заедничката сајбер единица за справување со зголемениот онлајн криминал

Stefanija Kuzmanovska
Европската комисија ги објави плановите за формирање на „Заедничка сајбер единица“ за справување со зголемениот број сериозни сајбер инциденти што влијаат врз јавните служби и...
ТЕХНОЛОГИЈА

Snapchat повлекува филтер што е виновен за серија сообраќајни несреќи (ВИДЕО)

Влатко Зорба
Беше претставен во 2013 година, и оттогаш е критикуван како дополнителен мотиватор за брзо возење со корисниците. Станува збор за т.н. „филтер за брзина“, кој...
ТЕХНОЛОГИЈА

Honor планира сопствен телефон со екран на преклоп

Stefanija Kuzmanovska
Новиот извештај, објавен од Display Supply Chain, ни дава увид што да очекуваме во сегментот на флексибилни телефони. Веројатно најинтересниот детал е што Honor подготвува...
ТЕХНОЛОГИЈА

Како некој може да ги види сите слики и видеа на вашиот заклучен телефон благодарение на „баг“ на Facebook?

Stefanija Kuzmanovska
Откриена е грешка во функцијата Messenger Rooms на Facebook што му овозможува на напаѓачот пристап до сите приватни фотографии и видеа, како и други чувствителни...
ТЕХНОЛОГИЈА

Европа се обидува да ги забрза своите вложувања во водород, 5G и блокчејн

Stefanija Kuzmanovska
Европа бара побрзо воведување на иновативни проекти во неколку земји, кои ќе помогнат во борбата на регионот против климатските промени и ќе ја забрзаат дигиталната...
ТЕХНОЛОГИЈА

Inseego и Net4 ги здружија силите за да испорачаат 5G решенија за приватните мрежи низ Европа

Stefanija Kuzmanovska
Заедничкото решение ги донесува придобивките од приватната 5G инфраструктура во мрежите на компаниите. Inseego Corp објави соработка со Net4, експертски системски интегратор на IoT решенија,...
ТЕХНОЛОГИЈА

ЕУ воведува задолжителен АИ систем за нови автомобили? Сами ќе забавуваат ако се надмине брзината

Влатко Зорба
ЕВРОПСКАТА КОМИСИЈА (ЕК) размислува да воведе одредба со која се бара нови модели на возила да се продаваат со вграден информативен систем за брзина. Intelligent...
ТЕХНОЛОГИЈА

Нова Android опција спречува апликации да ги следат корисниците

Влатко Зорба
Новата верзија на оперативниот систем iOS на Apple им овозможува на корисниците лесно, со само еден клик на главниот екран, да оневозможат апликации и огласувачи...