Стандард

Мајкрософт

КОМПАНИИ

Microsoft инвестира повеќе од 2 милијарди долари во стартап за автономни автомобили

Влатко Зорба
Microsoft инвестира во стартапот за автономни автомобили Cruise на General Motors како дел од стратешко партнерство. Ова е уште еден знак за обновување на интересот...
ТЕХНОЛОГИЈА

Вештачки интелект на Microsoft го разбира природниот јазик подобро од луѓето

Влатко Зорба
Алгоритмот за разбирање на природниот јазик Microsoft DeBERTa ги надминува човечките можности во еден од најсложените тестови за проценка на ваквите алгоритми – SuperGLUE. Во...
ТЕХНОЛОГИЈА

Microsoft ќе нè враќа од задгробниот живот?

Влатко Зорба
Американскиот софтверски гигант Microsoft поднесе патент, што создава интригантна можност за дигитално преродување на луѓето како чат-ботови. Наместо традиционалниот метод за обука на чaт-ботови со...
КОМПАНИИ

Како односот „љубов-омраза“ помеѓу Џобс и Гејтс го поттикна успехот на Apple и Microsoft?

Влатко Зорба
Стив Џобс и Бил Гејтс започнаа да создаваат свои компании во повеќе или помалку исто време, што беше логичен катализатор за нивното ривалство. И, иако...
ТЕХНОЛОГИЈА

Microsoft планира нов дизајн на апликациите во Windows 10

Влатко Зорба
Microsoft веќе објави јавно дека шефот на „Surface“ дивизијата, Панос Панаи ќе биде на чело на одделите за клиенти и хардвер на Виндоус. Оваа стратешка...
ТЕХНОЛОГИЈА

Хакери добиле пристап до изворниот код на Microsoft

Влатко Зорба
Технолошкиот гигант Microsoft во својот блог објави дека хакери кои претходно напаѓале владини агенции и приватни компании во САД, добиле пристап до внатрешни информации за...
КОМПАНИИ

„Мајкрософт“ на мета на критика: Сакаат да го следат и анализираат говорот на телото и изразите на лицето на вработените

msp-admin
Технолошкиот гигант „Мајкрософт“ поднесе барање за патент за систем што ќе ги следи говорот на телото и изразите на лицето на вработените за време на...
ТЕХНОЛОГИЈА

Зошто интернет прелистувачот на „Мајкрософт“ се однесува чудно во последно време?

msp-admin
И покрај пристигнувањето на новиот прелистувач на „Мајкрософт“ – Еџ, за кој податоците велат дека за побрзо време станал попопуларен од „Фајрфокс“ на Мозила, бројот...
ТЕХНОЛОГИЈА

Уште една закана за Виндоус 10: Мајкрософт и Гугл предупредуваат на нови хакерски напади

msp-admin
Мајкрософт потврди опасна ранливост во рамките на оперативниот систем Виндоус, што влијае на сите верзии од 7 до 10. Опасноста првично беше предупредена од тимот...
error: Превземањето на содржина без дозвола од авторот е дело казниво со закон!!!