Таг : здравство

МАКЕДОНИЈА

Д-р Беќаровски: Престанете да го критикувате здравствен систем, бидете крајно одговорни и совесни

Берта Китинска
Доктор Нико Беќаровски од Клиниката за токсикологија, упати апел до граѓаните, да престанат да го критикуваат здравствениот систем бидејќи и земјите кои имаат најдобро здравство...
СВЕТ

Германскиот министер за здравство има коронавирус

Stefanija Kuzmanovska
Германскиот министер за здравство, Јенс Шпан по тестирањето бил позитивен на коронавирус, соопшти Министерството за здравство, додавајќи дека Шпан се повлекол во изолација од домот....
МАКЕДОНИЈА

Филипче: Во септември има ризик фактори кои може да ја влошат состојбата со ковид 19

Берта Китинска
Препорачавме училиштата да почнат на почетокот на октомври затоа што во септември месец веќе има доволно ризик фактори кои може да ја влошат епидемијата, изјави...
Вести

Скоро 3.000 нови случаи во Шпанија, најмногу од укинувањето на блокадата

Влатко Зорба
Бројот на новозаразени со коронавирусот во Шпанија денес се зголеми за 2.935, што е најголем број од укинувањето на рестриктивните мерки во таа земја, соопштија...
Вести

Американскиот министер за здравство: Поентата е да се има безбедна вакцина, а не да се биде прв

Влатко Зорба
Реагирајќи на објавата на Русија дека ја одобрила првата вакцина за КОВИД-19 во светот, американскиот министер за здравство, Алекс Азар, изјави денеска дека не е...
Политика

ГДУ: Приоритет е целосна систематизација и консолидација на здравството

Граѓанско Демократската Унија се залага за целосна систематизација и консолидација на здравствениот систем, со реформирана Лекарска Комора која нема само да издава лиценци и потврди...
Политика

ГДУ: Итни инвестиции во здравствениот сектор и мотивација за младите доктори

Влатко Зорба
Итни инвестиции во здравствениот сектор и мотивација за младите доктори и специјализанти да останат да работат во Македонија предлага Граѓанско Демократската Унија (ГДУ). Пандемијата на...
Политика

СДСМ: ДУИ да престане да го партизира јавното здравство

Влатко Зорба
„Демократската унија за интеграција мора да престане да го партизира здравството. Наместо да организираат протести подобро е овие 15 дена до изборите да ги искористат...
МАКЕДОНИЈА

МЗ: Растат платите на медицинските лица

Министерството за здравство информира дека во изминатите години,, од крајот на 2017 година наваму, во пораст се платите на медицинските лица, од медицински сестри, преку...