СТАНДАРД life

Милијардери

БИЗЛАЈФ

Пекинг го надмина Њујорк на листата градови со најмногу милијардери

Влатко Зорба
За прв пат по седум години, Њујорк ја загуби титулата светски главен град на милијардери. Кинеските метрополи имаат најмногу милијардери. Во 2020 година, Пекинг го...
КОМПАНИИ

Европа има 117 милијардери повеќе отколку пред пандемијата

Европа во моментов има дури 628 милијардери, според списокот на милијардери на Форбс за 2021 година, 117 повеќе од претходната година. Нивното вкупно богатство е...
КОМПАНИИ

Милијардерите побогати за 4 трилиони долари за време на пандемијата

Влатко Зорба
Извештајот на Институтот за политички студии во САД покажува дека богатството на 20-те најбогати милијардери е зголемено за 742 милијарди долари. Богатството на милијардерите за...
КОМПАНИИ

Со ширењето на вакцинацијата, се намалува бројот на ковид-милијардери

Влатко Зорба
Пандемијата донесе со себе невидени можности за збогатување. Сега тие богатства се трошат и се губат со голема брзина, пренесе Блумберг. Пандемијата на коронавирус откри...
КОМПАНИИ

Милијардерите во неволја доколку овој закон помине, ќе треба да платат огромна сума пари

Влатко Зорба
Американската сенаторка Елизабет Ворен во понеделникот предложи воведување посебен данок за многу богати домаќинства и физички лица во Соединетите држави, а според пресметката на агенцијата...
БИЗЛАЈФ

5 карактеристики типични за најбогатите луѓе во светот

Влатко Зорба
Не постои рецепт кој ќе ви помогне да се збогатате, но истражувањата покажаа дека најбогатите луѓе во светот имаат одредени заеднички карактеристики. Оваа студија ги...
КОМПАНИИ

Forbes откри 50 нови милијардери во областа на здравството

msp-admin
Американскиот магазин Forbes ги вклучи директорите на фармацевтските компании BioNTech и Moderna на списокот со 50 нови милијардери кои се збогатија во областа на здравството...
КОМПАНИИ

Само милијардерите ќе ја паметат годинава по добро

msp-admin
Милијардерите во светот оваа година станаа побогати за 1,9 трилиони долари, пишува магазинот Forbes. Нивното богатство до 11-ти септември достигна 11,4 билиони долари, што е...
КОМПАНИИ

Маск го престигна Гејтс: Промена на списокот милијардери, но Безос и понатаму УБЕДЛИВО најбогат

msp-admin
Сопственикот на компанијата „Тесла Моторс“ и „Спејс Х“, Илон Маск, го престигна основачот на „Мајкрософт“, Бил Гејтс, на списокот на милијардери на „Блумберг“ и стана...
КОМПАНИИ

Светската популација се намалува, милијардерите стануваат се побројни

msp-admin
Здравствените и економските последици од короната само ги поттикнаа веќе постоечките предвидувања за пресврт на демографските трендови што укажува на пад на светската популација. Во...