Стандард

Маск

КОМПАНИИ

Маск: SpaceX ќе трансформира застарени нафтени платформи во полигони за истрелување ракети

Влатко Зорба
SpaceX ќе ги трансформира неискористените платформи за нафта во полигони за истрелување ракети, кои ќе извршуваат мисии на Месечината и Марс, рече Елон Маск, цитиран...
КОМПАНИИ

Следната година целата планета ќе биде покриена со Starlink Интернет

Влатко Зорба
Веќе следната година, целата Земја ќе биде покриена со Интернет на Starlink, со брзина до 300 Mbps, со латентност од околу 20 ms. До крајот...
КРИПТОВАЛУТИ

Биткоин сега вреди 48.000 долари: Дали е Маск е виновен за тоа?

Влатко Зорба
Аналитичари предупредуваа дека влијанието на некои луѓе од деловниот свет, како што е Елон Маск, може да биде „меч со две острици“, бидејќи нивните постапки...
КОМПАНИИ

Маск смета дека цената на биткоинот е превисока

Влатко Зорба
Милијардерот Елон Маск соопшти дека цената на биткоинот и етериумот „се чини висока“ – во време кога криптовалутите достигнаа нови рекорди. Тој одговори на твитот...
КРИПТОВАЛУТИ

Маск објасни зошто инвестирал во биткоин, а не во доџкоин

Влатко Зорба
Извршниот директор на Тесла, Елон Маск, даде изјава вчера, од која може да се заклучи зошто таа компанија за производство на електрични возила инвестирала во...
КОМПАНИИ

Маск создаде „убиец на Фејсбук“?

Влатко Зорба
Новата „играчка“ на Елон Маск се вика „Клабхаус“ и се стреми да биде нова глобална хит социјална мрежа. Експлодираше во однос на бројот на корисници...
КРИПТОВАЛУТИ

SEC може да покрене истрага за Маск за купувањето на Биткоин

Влатко Зорба
Основачот на Тесла, Елон Маск, може да биде испрашуван од страна на Комисијата за хартии од вредност на САД (SEC), откако производителот рече дека купил...
КОМПАНИИ

Кремљ: Интересна е поканата на Маск за разговар со Путин

Влатко Зорба
„Дали сакате да разговарате со мене во Клабхаус?“, праша извршниот директор на Тесла и Спејс Екс, Елон Маск, во саботата на официјалниот англиски профил на...
error: Превземањето на содржина без дозвола од авторот е дело казниво со закон!!!