СТАНДАРД life
КОМПАНИИ

Арно го надмина Маск на листата на најбогати луѓе во светот

Милијардерот Елон Маск повеќе не е втор најбогат човек во светот, пренесе „Бизнис денес“.

Од понеделникот, сопственикот на „Тесла“ загуби 3,2 милијарди долари на берзата – акциите на компанијата паднаа за 2,2 проценти.

Така, богатството на Канаѓанецот падна на нешто повеќе од 160 милијарди долари (131 милијарда евра). Од јануари, неговото богатство е намалено за дури 24 проценти.

На списокот беше престигнат од шефот на модната компанија Луј Витон, Французинот Бернард Арно.

Несомнено, најбогата личност на планетата е сопственикот на компанијата Амазон, Џеф Безос.

Поврзани вести

Грција шампион во ОИЕ на Балканот во изминатата година

Влатко Зорба

Докажаните резерви на големите нафтени компании ќе бидат исцрпени за 15 години

Цените на сокот од портокал во пораст на светските пазари

msp-admin