СТАНДАРД life
КОМПАНИИ

Маск ја прокоментира „величествената мисија“ во која многу луѓе веројатно ќе умрат

За историјата се вели дека е учител на животот, а историјата, предупреди Елон Маск, нè предупредува на масовно истребување животи на нашата планета. Затоа сите имаме обврска да овозможиме продолжување на животот и човештвото во случај на катастрофа на Земјата, без разлика дали станува збор за природна катастрофа или предизвикана од човечки активности како што е Новата светска војна, рече тој за време на неодамнешното интервју со Питер Дијамандис, основач на „X Prize Foundation“.

Во негов стил, Маск даде и решение за да можеме да ја исполниме нашата обврска кон човештвото, а тоа, предупреди, нема да помине без жртви. Тоа решение е освојување и колонизирање на Марс, а бидејќи Маск е познат како личност која не е силен само со зборови, но и со дела, неговиот SpaceX веќе некое време развива ракета што треба да ги однесе луѓето на Црвената планета.

Но, патувањето до Марс, се разбира, ќе биде полно со предизвици и непознати, и веројатно трагедии. Тој ја спореди својата покана со заинтересираните со реклама со која Шеклтон повика на пат кон Антарктикот. Тој рече дека е јасно дека патувањето ќе биде опасно, непријатно и многу долго и можеби нема да се вратите живи. Искрено, многу луѓе најверојатно ќе умрат на почетокот, рече Маск, нагласувајќи дека сепак тоа ќе биде прекрасна авантура и неверојатно искуство.

Предизвиците се јасни за сите, но и покрај големата опасност и фактот дека патувањето до Марс може да биде пат без враќање, милиони се подготвени за тоа патување, рече основачот на вселенската компанија, кој додаде дека Спејс Икс не присилува секој да патува. Одговорот на прашањето кога првата ракета ќе се насочи кон Марс, се разбира, никој не знае, но ако го прашате Елон Маск, тоа би можело да биде веќе во 2024 година, иако се чини скоро невозможно за неколку години човек да може да ја посети црвената планета.

Поврзани вести

Qualcomm отвора нов 5G центар за истражување и развој во Франција

Влатко Зорба

Apple Watch продолжува да ја предводи глобалната продажба на паметни часовници

Влатко Зорба

Продадени неисправни iPhone-и за 43 милиони долари

msp-admin