СТАНДАРД life

Марс

КОМПАНИИ

Маск ја прокоментира „величествената мисија“ во која многу луѓе веројатно ќе умрат

Влатко Зорба
За историјата се вели дека е учител на животот, а историјата, предупреди Елон Маск, нè предупредува на масовно истребување животи на нашата планета. Затоа сите...
ТЕХНОЛОГИЈА

ЗА ПРВ ПАТ ВО ИСТОРИЈАТА: Хеликоптер на тлото на Марс (ВИДЕО)

Влатко Зорба
Хеликоптерот на НАСА слета на тлото на планетата Марс, откако го напушти мајчиниот брод, односно роверот „Perseverans“, објави вселенската агенција во саботата вечерта. Според светските...
БИЗЛАЈФ

500.000 долари за куќа во која никој нема да живее (ВИДЕО)

Влатко Зорба
Дигиталната куќа, која се наоѓа на локација која потсетува на Марс, беше продадена за 500.000 американски долари или 288 етери, популарната криптовалута. Иако приказната можеби...
БИЗЛАЈФ

Новинар: Маск има нереална претстава за колонизацијата на Марс

Влатко Зорба
Новинарот Шенон Стироне изјави дека основачот на SpaceX, Елон Маск има „нереална“ претстава за колонизација на Марс и посочува на безброј начини на кои Црвената...
КОМПАНИИ

Истражување на Марс: Колку е скап овој потфат? (инфографик)

Влатко Зорба
Откако во четвртокот вечерта помина импресивни скоро 472 милиони километри, роверот Pereverance на НАСА слета Црвената планета. Ова е историски момент во истражувањето на Марс,...
ТЕХНОЛОГИЈА

Аерогел може да го претвори Марс во пријатно место за живеење

Влатко Зорба
Додека глобалното затоплување се заканува на многу живи суштества на Земјата, истиот процес на Марс може да биде еден од клучните фактори што ќе ги...
КОМПАНИИ

1.000 ракети, 20 години и 2 милијарди долари се неопходни, за да се изгради првиот град на Марс

msp-admin
Ќе бидат потребни 1000 ракети и најмалку 2 децении за човештвото да го изгради својот прв град на Марс. Ова го тврди основачот на производителот...