Таг : истражување

Вести

Истражување: Во моментов е тешко да се постигне колективен имунитет без голем број смртни случаи (ВИДЕО)

Влатко Зорба
Една обемна шпанска студија за коронавирусот откри дека само 5% од населението во земјата развило антитела на „Ковид-19“, што дополнително ги поддржува претходните докази дека...
Вести

Студија: Речиси 50 отсто од заразените со Ковид-19 имаат промменето чувство за вкус

Влатко Зорба
Најмалку 50% од заразените со Ковид-19 може да имаат променето чувство за вкус или дури и да го изгубат заедно, според студијата објавена во списанието...
Вести

Зошто некои не забележуваат дека се заразени со КОВИД-19, додека за другите болеста е фатална?

Научниците во Велика Британија ќе го проучат генетскиот материјал на илјадници луѓе заразени со КОВИД-19 за да најдат одговор на можеби најголемата мистерија околу новиот...
МАКЕДОНИЈА

Истражување: 80,3 проценти од испитаниците сметаат дека Велигден и Рамазан Бајрам треба да се слават во дома

Берта Китинска
Осум од десет верници избрале да останат дома за Велигден и за Рамазан Бајрам, покажува истражувањето на јавното мислење „практикување на религија во услови на...
Политика

Анкета на National Democratic Institute: Довербата на граѓаните во СДСМ континуирано расте

Берта Китинска
Американскиот National Democratic Institute денес од Вашингтон ја објави нивната најнова теренска репрезентативна анкета. Едно од прашањата е  дали имате многу благонаклонето, донекаде благонаклонето, донекаде...
Политика

Анкета на ИРИ: Зголемена економска загриженост и намалени надежи за пристап во ЕУ

Берта Китинска
Додека 80 проценти од граѓаните поддржуваат земјата да стане членка на Европската унија, само 28 проценти веруваат дека тоа ќе се случи во текот на...
Технологија

Дури и исклучен, паметниот телефон ги нарушува когнитивните вештини

Влатко Зорба
Истражување открило дека дури и кога е исклучен, паметниот телефон е во состојба да го намали менталниот капацитет на луѓето. Кога е близу до уредот,...
МАКЕДОНИЈА

„Фридом хаус“: Северна Македонија бележи напредок, но и натаму е делумно слободна земја

Берта Китинска
Северна Македонија во изминатата година забележа напредок во политичките права и граѓанските слободи, но и натаму останува во групата на делумно слободни земји, покажува најновиот...
Забава МАГАЗИН

Личностите кои имаат сестри се посреќни

Кристина Денесовска
Доколку се сметате за среќник затоа што имате сестра, потполно сте во право. Научниците од универзитетот Де Монтфорт и Улстер неодамна направија истражување во кое...
МАКЕДОНИЈА

Истражување: 21,5 проценти од Македонците билe жртва на мобинг од страна на претпоставениот на работно место

Никола Поповски
Секој петти работник во државава бил жртва на мобинг на работното место, покажува најновото истражување на јавното мислење што за емисијата Детектор го спроведе Институтот...