Стандард
ТЕХНОЛОГИЈА

Дури и исклучен, паметниот телефон ги нарушува когнитивните вештини

Истражување открило дека дури и кога е исклучен, паметниот телефон е во состојба да го намали менталниот капацитет на луѓето. Кога е близу до уредот, човек продолжува да размислува за него и потешко се концентрира.

Истражување на научници од Универзитетот во Чикаго всушност го докажува фактот дека паметниот телефон ги намалува когнитивните вештини на една личност, дури и кога изгледа дека не треба да има никаков ефект врз него – на пример, ако е во џеб или на маса во исклучена состојба.

Според научниците, во таква ситуација човек сè уште размислува за неговиот уред, поради што не може да се концентрира на неговите деловни ангажмани. Таквите мисли „трошат“ огромна количина „РАМ“ во човечкиот мозок.

Во текот на експериментот, научниците откриле дека луѓето најмалку размислувале да не ги допираат нивните уреди. Ова, пак, значително ги спречило да се фокусираат на конкретни задачи.

За ваквото влијание на паметниот телефон врз една личност е, исто така, индикативен фактот дека најуспешно со задачите се справуваат луѓето, кои се наоѓаат во просторија, во која нема мобилен уред.

Поврзани вести

Бразил го казни Apple со 2 милиони долари за продажба на iPhone без полнач

Влатко Зорба

Оптичките кабли на „Гугл“ на дното на океанот помагаат во откривање на земјотреси и цунами

Влатко Зорба

САД со вештачка интилигенција го автоматизираат управувањето со дроновите

Влатко Зорба
error: Превземањето на содржина без дозвола од авторот е дело казниво со закон!!!