Стандард
ТЕХНОЛОГИЈА

САД со вештачка интилигенција го автоматизираат управувањето со дроновите

Американската компанија General Atomics Aeronautical Systems доби договор од Военото воздухопловство на Соединетите Држави (УСАФ) за модифицирање на две од своите беспилотни летала Avenger со автономна технологија Skyborg.

Подобрувањата ќе вклучуваат надградени комуникации, софтвер Skyborg и дополнителни технологии, чии детали не се откриваат, се вели во соопштението на General Atomics од 6 јануари, цитирано од „FlightGlobal“.

Модифицираните беспилотни летала Avenger ќе се користат во различни експерименти во 2021 и 2022 година, што ќе им овозможи на авионите со екипаж да контролираат беспилотни летала во лет и да пренесуваат специфични информации помеѓу двата типа авиони, објасни компанијата. Летовите ќе се вршат од центрите на FlightGlobal во Јужна Калифорнија.

Skyborg е дизајниран за автономно контролирање на неколку беспилотни летала истовремено, во координација со авиони со екипаж. Концептот на употреба на екипажни и беспилотни летала во тандем се смета за важен дел од напорите на УСАФ за развој и производство на ефтини беспилотни летала.

Avenger е дрон за надзор и извидување, придвижуван од турбовентилатор. Исто така се користи како тест штанд од Агенцијата за напреден развој во областа на одбраната (ДАРПА). На неодамнешните демонстрации, софтверот ДАРПА ги надгледуваше маневрите на Avenger повеќе од два часа без пилотска интервенција.

Во февруари 2020 година, „General Atomics“ претстави концептна верзија на Avenger, наречена Defender, дизајнирана да служи како ракетна платформа воздух-воздух за заштита на големи и бавно движечки авиони, вклучително и резервоари за полнење гориво.

Поврзани вести

Viber до корисниците на WhatsApp: Дојдете кај нас!

Влатко Зорба

Вештачки интелект на Microsoft го разбира природниот јазик подобро од луѓето

Влатко Зорба

Sony потврди кога ќе излезе PlayStation 5

msp-admin
error: Превземањето на содржина без дозвола од авторот е дело казниво со закон!!!